Ako na ekologickú halu: k udržateľnosti prispeje oceľ a solárne panely
Stále viac pozornosti sa venuje dopadu človeka na životné prostredie, čím rastie obľuba ekologického stavania. S bleskovo rastúcimi cenami za energie sú navyše úsporné budovy logickým krokom. Za posledných pár rokov oceliarsky priemysel výrazne znížil emisie uhlíka, spotrebu vody a energie. Ukázalo sa, že stavanie z ocele je jedným z najlepších spôsobov, ako redukovať negatívny dopad na prírodu, a zároveň vytvoriť príjemné a zdravé prostredie pre spoločnosť.
Hlavnou výhodou ocele je udržateľnosť, najmä ak ju porovnáme s drevom, kvôli ktorému sa musia rúbať stromy. Následne môže trvať viac než 40 rokov, než vyrastú nové, ktoré by sa mohli na ďalšie stavby využiť. Nehľadiac na to, že odlesňovanie je celosvetovým problémom.
Na konci svojej životnosti sa pritom budova s drevenou konštrukciou zničí a materiál nie je možné znovu použiť na ďalšie stavby. Oceľ je naproti tomu stopercentne recyklovateľná a z veľkej časti vyrobená z už recyklovaného materiálu. Na frézovanie ocele navyše netreba takmer žiadnu vodu a oceľ neuvoľňuje žiadne prchavé organické chemikálie, čo zlepšuje vnútorné prostredie budovy a zároveň udržuje čistý vzduch v okolí.
Z ocele sa vyrábajú najmä haly na najrôznejšie účely, široký výber ponúka napríklad aj spoločnosť Borga. Tieto haly poskytujú viacero možností, ako ušetriť energiu a zároveň vytvoriť komfortný pracovný priestor. Plechové strechy so stojatou drážkou sú totiž ideálne na montáž solárnych panelov, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrinu. Oceľové haly sa zároveň dajú jednoducho zatepliť, úspora za náklady na vykurovanie tak pri súčasných cenách za energiu poteší aj peňaženku.
Flexibilná konštrukcia, ktorú oceľové budovy umožňujú, ponúka ľahké umiestnenie okien a dverí v celej budove. Prirodzené svetlo zlepšuje pracovné prostredie a znižuje potrebu elektrického osvetlenia počas dňa. Oceľová budova je navyše odolná a vydrží desiatky rokov s minimálnou údržbou, čo je ďalšia vlastnosť šetriaca náklady a zdroje.
Ako sa už v poslednom čase ukázalo, oceľové budovy znižujú negatívny dopad na životné prostredie hneď na niekoľkých úrovniach, pričom celkové náklady na stavbu aj vlastníctvo patria v porovnaní s inými materiálmi k tým najnižším. Stavba z ocele je tak investícia do budúcna, vďaka ktorej sa šetria financie aj príroda.