Zvýšenie odolnosti oceľovej haly proti požiaru: najlacnejším riešením je protipožiarny náter

Hoci oceľ patrí medzi najmenej horľavé materiály, neznáša dobre žiar a jej mechanické vlastnosti sa rapídne zhoršujú už pri teplotách okolo 500 °C. Oceľová hala teda nezhorí, ale pri požiari trpí únosnosť a stabilita samotnej konštrukcie a hrozí tak zrútenie celej stavby. Existuje niekoľko opatrení, pomocou ktorých sa dá odolnosť oceľových hál voči požiaru zvýšiť. Jedným z nich je aplikácia protipožiarneho náteru.

Oceľové haly majú v porovnaní s murovanými stavbami mnoho výhod. Sú lacnejšie, variabilnejšie, ich výstavba je mnohonásobne rýchlejšia a v prípade potreby sa dajú rozobrať a presunúť inam. Jednu nevýhodu ale v porovnaní s betónom oceľ ako materiál má – má nižšiu požiarnu odolnosť.

 

Požiarna odolnosť montovaných oceľových hál

Každá skolaudovaná oceľová hala má stanovenú hodnotu požiarneho zaťaženia podľa štátnych noriem. Najčastejšie ide o požiarnu bezpečnosť 15 minút. V týchto halách dochádza po 15 minútach požiaru k zníženiu medze klzu ocele až na 14 % pôvodnej pevnosti a konštrukcia sa začne rúcať. Našťastie existujú opatrenia, ktoré odolnosť haly voči požiaru dokážu zvýšiť. Konkrétne ide o:

  • Vytvorenie štatistických rezerv
  • Vyplnenie dutých stĺpov betónom
  • Protipožiarny obklad
  • Obmurovanie konštrukcie
  • Protipožiarne omietky
  • Protipožiarne podhľady
  • Protipožiarne nátery

Posledné uvedené opatrenie je, čo sa realizácie týka, jedno z najjednoduchších a nejedného majiteľa oceľovej montovanej haly poteší hlavne fakt, že patrí aj medzi riešenie ekonomicky najvýhodnejšie. Poďme sa na problematiku protipožiarnych náterov pozrieť bližšie.

 

Ako fungujú intumescentné protipožiarne nátery oceľových hál

Intumescentné alebo speňujúce protipožiarne nátery sú v poslednej dobe v stavebníctve vo veľkej miere využívané. Po aplikácii na stenu oceľovej haly alebo konštrukcie pri teplotách 150 °C a vyšších začne v nátere prebiehať chemická reakcia – v dôsledku dehydratácie polyalkoholov dôjde k nabobtnaniu do vrstvy nehorľavej peny. Objem pôvodného náteru sa tak zväčší aj päťdesiatkrát. Táto pena tak chráni oceľovú konštrukciu pred požiarom a predlžuje jej schopnosť plameňom odolávať.

 

Aplikácia protipožiarnych náterov

Na oceľové konštrukcie sa protipožiarne nátery nanášajú ako druhá vrstva – na základovú antikoróznu farbu. Na úpravu farebného odtieňu je možné použiť aj tretiu vrchnú vrstvu krycieho laku. Povrch ocele je nutné pred aplikáciou očistiť od mastnôt, prípadne hrdze, nečistôt a prachu. Samotný náter je možné nanášať štetcom, valčekom alebo je možné ho na oceľovú konštrukciu nastriekať.