Zlatú éru oceľových mrakodrapov pripomína svetoznáma fotka

Keď sa povie oceľový mrakodrap, nejeden človek si okamžite vybaví jednu z najznámejších fotografií na svete – Obed na mrakodrape. Snímka zachytávajúca jedenásť robotníkov, ktorí s úplným pokojom sedia na oceľovej traverze vo výške 260 metrov a chystajú sa obedovať, sa dočkala desiatok najrôznejších interpretácií a paródií. Visí ako dekorácia v nejednej domácnosti či kancelárii a stala sa tak synonymom zlatej éry stavby oceľových mrakodrapov v New Yorku.

Hoci fotografia pôsobí ako bežná momentka zo života robotníkov, dnes už vieme, že bola naaranžovaná. Bola zhotovená 20. septembra 1932 počas dokončovacích prác na budove 30 Rockefeller Plaza (konkrétne na jej 69. poschodí) a mala slúžiť ako reklamná fotografia nového Rockefellerovho obchodného centra. V rovnaký deň vzniklo ešte niekoľko podobných fotografií, na ktorých robotníci predstierajú hranie futbalu alebo spanie v ohromnej výške.

Hoci išlo o vymyslené situácie, robotníci boli skutoční. S určitosťou sa podarilo určiť len troch mužov – tretím zľava má byť Joseph Eckner, tretím sprava potom Joe Curtis. O prvom zľava sa vie najviac – bol to Gustáv Popovič, prezývaný Gusti, rodák zo slovenskej obce Vyšný Slavkov. Živil sa ako drevorubač a bol preto zvyknutý na prácu vo veľkých výškach. Pohľadnicu s fotografiou poslal svojej žene s odkazom: „Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku.“ Popovič sa pred druhou svetovou vojnou vrátil na Slovensko, kde obhospodaroval vlastné pole.

Totožnosť ostatných však zostáva zahalená tajomstvom. Podľa Národného múzea amerických Indiánov sú traja muži na fotografii príslušníkmi kmeňa domorodých Američanov. Ďalší výskumníci sa domnievajú, že muži na fotografii sú Íri, prípadne mali švédskych predkov. Dlhé roky nebolo známe ani meno skutočného autora snímky. V roku 2003 bolo autorstvo prisúdené Charlesovi C. Ebbetsovi, ktorý bol v 30. rokoch hviezdou v odbore a publikoval aj v denníku The New York Times a v mnohých ďalších novinách a časopisoch.

A samotná budova 30 Rockefeller Plaza? Tá bola dokončená rok po zhotovení snímky, meria 260 metrov, má 66 poschodí. Vnútri sa nachádza 60 výťahov, z ktorých 8 ide rýchlosťou 370 metrov za minútu, vďaka čomu boli vo svojej dobe označované ako najrýchlejšie osobné výťahy na svete. V súčasnosti budova slúži ako sídlo celoštátnej televízie NBC.