Ustajnenie dobytka: Dôstojný život aj rentabilná produkcia

Kuhstall_Oed_bei_Anstettem3

Dobytok hral odjakživa v ľudskej histórii významnú úlohu. Je možné dokonca tvrdiť, že jeho domestikácia položila základy pre dnešnú civilizáciu. Domestikovaný dobytok okrem produkcie mlieka a mäsa poskytoval aj hrubú silu, tak veľmi potrebnú na budovanie miest a poľnohospodársku produkciu.

Významným odvetvím živočíšnej výroby je chov dobytku aj dnes. Bohužiaľ, stúpajúci dopyt po živočíšnych produktoch od dôb priemyselnej revolúcie, požiadavky na vyššiu produkciu a narastajúca konkurencia v chove dobytka vyústili počas 20. storočia do neľudských chovných podmienok, z ktorých sa poľnohospodárstvo snaží dodnes spamätať.

Moderné typy ustajnenia kladú na prvé miesto pohodlie zvieraťa – ekonomické záujmy ustúpili do pozadia. Ako moderné poľnohospodárstvo dbá o dôstojný život zástupu nemých tvárí?

Voľné ustajnenie

Moderný chov dobytku v halách spočíva predovšetkým vo voľnom ustajnení. Na rozdiel od prekonaného viazaného ustajnenia sa dobytok môže voľne pohybovať, má dostatočný priestor na socializáciu aj starostlivosť o vlastné telo. Voľný pohyb prispieva k psychickému pohodliu živočíchov. To sa odráža okrem iného v ľahšom oplodnení a zdravších mláďatách, dojnice produkujú viac mlieka. Menšia je aj chorobovosť a zdravotné problémy takto ustajneného dobytku.

V prípade voľného ustajnenia je nutné dbať na mikroklímu stajňového interiéru. Najmä pri chove mláďat je dôležité pozorne sledovať teplotu, zabrániť prievanu a zaistiť dostatočné osvetlenie.

Prístreškové ustajnenie

Prístreškové ustajnenie je zo všetkých druhov chovných prostredí najpodobnejšie prirodzenému prostrediu dobytka. Interiér haly spravidla nadväzuje na vonkajšie prístrešky, tie môžu stáť aj samostatne. Dobytok má prístup k potrave v jej prirodzenej podobe, je ale nutné zaistiť napájanie.

Nevýhodou prístreškov sú menšie možnosti automatizácie, je potrebné dávať pozor na aktuálne počasie. Najmä počas letných mesiacov, pretože vysoké teploty neznáša dobytok dlhodobo príliš dobre a sú preň nebezpečné – u dojných jedoncov môžu prispieť k prerušeniu laktácie.