Typy halového osvetlenia a ako vybrať to správne

1427_a-1200x800

Zrak je pre človeka najdôležitejším zmyslom – prijímame ním až 85 % informácií zo svojho okolia. Dobré osvetlenie je preto nielen základom fungujúceho a bezpečného pracovného prostredia; osvetlenie s vhodnou intenzitou má okrem iného vplyv aj na psychickú pohodu človeka, ale napríklad aj na ustajnenú zver.

Rôzne typy hál si žiadajú odlišný systém osvetlenia. V skladových priestoroch je potrebné dbať na ochranu uskladnenia tovaru pred ostrým svetlom, v poľnohospodárskych halách má voľba osvetlenia vplyv na prosperitu chovných živočíchov.

Výber správneho osvetlenia znamená ušetrenie nemalých nákladov (z hľadiska energie, úmrtnosti zvierat, poškodeného tovaru). Pri výbere svetiel je potrebné brať do úvahy aj ich ľahkú výmenu a možnosť rýchleho preusporiadania (to platí aj pre prípady, kedy sa napríklad zmení chovný charakter haly).

Priemyselné a skladové haly

Doménou tohto typu hál je okrem uskladnenia aj výroba komplexných súčiastok a zariadenia. Kvalitné, dobre distribuované rozloženie svetla je predpokladom bezpečnej a precíznej práce, skladníkom aj výrazne uľahčuje manipuláciu. Zároveň nesmie dochádzať k oslneniu pracovníkov v prevádzke. Tieto požiadavky majú aj zákonnú úpravu v podobe vládneho nariadenia.

Ideálnou voľbou sú halogénové svietidlá dosahujúce svietivosť medzi 200 až 1 000 luxmi (miera osvetlenia je daná typom priestoru). V halách do výšky 12 metrov stačia závesné svetlá, vo vyšších stavbách sa dostatočné osvetlenie rieši inštaláciou bočných reflektorov.

Poľnohospodárske haly

Osvetlenie chovných staníc je náročné zo svojej podstaty; chovnej zveri je potrebné zaistiť svetelný cyklus, ktorý čo najvernejšie napodobňuje jej prirodzený režim. Pri výbere svetelného systému je vhodné počítať aj s odpadným teplom, ktoré vzniká aj v prípade najmodernejších typov svietidel (ktorých účinnosť dosahuje 95 %).

Svetelný systém je nutné prispôsobiť zatepleniu haly, do úvahy je nutné brať aj živočíšne teplo. Požiadavky na svietivosť kolísajú od 20 po 200 luxov. Kým mladé kurence vyžadujú svetlo s intenzitou len 20 luxov, u dospelých nosníc je to trojnásobok. Úplne iné nároky má ustajnený dobytok, ktorému je potrebné poskytovať rovnomerne distribuovanú svietivosť 200 luxov – a to na cca 16 hodín denne.

Športové haly

Špecifické osvetlenie vyžadujú aj športové haly. To na jednej strane musí vyjsť v ústrety divákom, ktorí musia mať o dianí na ihrisku perfektný prehľad (zároveň musia rýchlo a bezpečne nájsť svoje miesta); na strane druhej je potrebné dbať na fyzickú a psychickú pohodu hráčov na ihrisku. Príliš silné osvetlenie ich môže vyviesť z koncentrácie, príliš slabé im znemožní pri hre naplno využiť ich potenciál.

Základom je preto rozdielna distribúcia svetla, osvetlenie musí okrem iného spĺňať aj požiadavky na nenáročnú údržbu.