Tvary, ktoré vám v sklade ušetria miesto

shutterstock_732497287

Skladovanie je veda. Tovar musí byť ľahko dostupný na ďalšiu expedíciu, zároveň je potrebné pri naskladňovaní využiť čo najviac priestoru. Ani tým to ale nekončí – s efektivitou na perách je potrebné naprojektovať aj samotné regály a skladovacie priestory. Niet divu, že logistická problematika dáva zabrať aj tým najväčším mozgom sveta.

 

Problém prvý: „dokonalý“ obal

Problémom so skladovaním sa v nedávnej dobe venovali vedci z New York University. Tím fyzikov pátral po tvare, ktorý po nasypaní do bedne zaberie najviac priestoru – a tým ho maximálne využije. Ideálne sú samozrejme obaly tvaru kocky a kvádru. Lenže tie je potrebné starostlivo naskladať – a to si žiada čas a aj dostatok pracovnej sily. A teda aj dodatočné financie.

Čo keby sa ale tovar malých rozmerov pri výrobe balil do obalu, ktorý pri chaotickom plnení (teda „sypaní“) kontajneru využije maximum priestoru? Stačilo niekoľko experimentov a výskumníci mali jasno: ideálnym objektom je dokolaný štvorsten. Predmety tohto tvaru zaberú 76 % priestoru. V zrýchľujúcom sa svete výroby a dopravy si výskumný záver aplikáciu priamo pýta...

 

Problém druhý: ideálny regál

Rozloženie a dispozícia skladových hál silno závisí na uskladnenom tovare. Ak ide o mnoho druhov výrobkov, ukazuje sa ako najefektívnejšie chaotické skladovanie. Jeho nevýhodou sú vysoké finančné náklady – na údržbu aj nákup.

Aký je ale ideálny tvar regálov? Podľa Marca Chamberlanda, univerzitného profesora matematiky, je ním šesťuholník – obyčajný hexagón, ktorý veľmi dobre poznáme zo včelích plástov.

Podľa amerického matematika má šesťsten ideálny pomer priestoru k povrchu, ktorý zaujíma. Skvelo tiež rozkladá záťaž – nie náhodou sa štruktúrou včelieho úľu inšpirovali aj mnohé inžinierske projekty. V praxi zatiaľ „úľové“ regály príliš rozšírené nie sú, sú ale sľubným smerom pre budúce typy skladovania.