Teplotný komfort zamestnancov v zime: Aké sú minimálne teploty a čím zatepliť oceľovú halu?

Tak ako sa v lete zamestnávateľ musí postarať o to, aby jeho zamestnancom nebolo na pracovisku príliš horúco, musí samozrejme aj v zime zabezpečiť, aby im nebola zima. Teplotný komfort treba udržiavať nielen s ohľadom na ľudské zdravie, ale tiež na produktivitu a pohodu zamestnancov. A v neposlednom rade sú minimálne a maximálne teplotné podmienky na pracovisku priamo stanovené zákonom.

Čo sa týka konkrétnej výšky minimálnej teploty (aj maximálnej), je zjednodušene povedané stanovená, podľa typu práce, ktorú človek vykonáva. Kancelárske a sedavé zamestnania napríklad vyžadujú minimálnu teplotu 20 °C. Práce, pri ktorých sa človek viac hýbe a má vyšší energetický výdaj, v rozsahu od 18 až do 10 ° C v prípade veľmi energeticky náročných prác.

Upravte dress code a ponúknite teplé nápoje

Odhliadnuc od predpisov je tepelný komfort pomerne individuálnou záležitosťou, závisí od pohlavia (ženy majú všeobecne radšej o niečo teplejšie prostredie), veku i napríklad otužilosti človeka. Ak je to možné, mali by zamestnanci mať možnosť regulovať si teplotu na pracovisku sami, hlavne v kanceláriách. Ak je na pracovisku povinný dress code, mal by jeho pravidlá zamestnávateľ pre zimné obdobie upraviť tak, aby sa zamestnanci mohli v prípade potreby teplejšie obliecť.

Zamestnanci iste v zime ocenia napríklad aj pestrejšiu ponuku teplých nápojov v kantíne či kuchynke. Poskytovanie teplého ochranného nápoja (s teplotou 20 až 25 °C) je napokon pri špecifických podmienkach dokonca povinné: zamestnanci naň majú zjednodušene povedané právo pri práci vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí s teplotou pod 4 °C.

Na zateplenie haly sa ponúka viacero riešení

Jedným z najzásadnejších krokov na udržanie tepelného komfortu v oceľovej hale je samozrejme dostatočné a kvalitné zateplenie. Montované oceľové haly sú kompatibilné s rôznymi tepelnými izoláciami a majitelia tak majú pestrú škálu možností riešenia zateplenia.

Haly je možné izolovať napríklad sendvičovými panelmi z PUR peny, vláknitými doskami, polystyrénom, ľahčeným betónom či penovým sklom. Izolačný plášť bráni prestupu chladu z vonkajšieho okolia, zároveň zabraňuje aj únikom tepla von, čím znižuje náklady na vykurovanie. Rovnakým spôsobom možno zatepliť aj strechy alebo upravovať temperovanie priestoru a kondenzáciu vzdušnej vlhkosti, pretože aj tá sa na vnímaní chladu podieľa.