Teplo na omdletie? Zvoľte správny ventilačný systém

vyrobna_hala_zajacia_dolina_I_8

Každá hala predstavuje dynamický systém, so svojimi vlastnými pravidlami a podmienkami; tie nie sú stále, ale menia sa v závislosti na type prevádzky, ktorá v priestoroch prebieha. Odlišné ovzdušie je v hale s pásovou výrobou, vystavovacích priestoroch alebo poľnohospodárskom sklade.

Zásadnú úlohu zohráva aj okolie haly – predovšetkým momentálne ročné obdobie a počasie. Hoci je našou snahou výrobu a sklad od okolitých vplyvov izolovať, z logiky veci medzi vnútornými priestormi a vonkajškom prebieha výmena materiálu aj energie.

Na podmienky v hale má vplyv mnoho faktorov. Osvetlenie má pod palcom svetelný systém, teplotu riadia (najmä v prípade chladiacich skladov) výkonné agregátory. V priebehu dňa aj roku sa prostredie mení. Vzhľadom k rozľahlosti hál a segmentom s odlišným účelom nie je na všetkých miestach rovnaké. V zimnom období sa na úrovni podlahy kumuluje vlhkosť. V lete sa zasa pod strechou zhromažďuje suchý, teplý vzduch, ktorému je potrebné brániť rekuperáciou. Podobným problémom predchádza najmä ventilácia.

Centralizované systémy za zenitom

Tradične sa o prúdenie vzduchu v halách starajú výkonné centrálne jednotky, tie ale v uplynulých rokoch prestávajú stačiť. K premiešavaniu, rozptylu odsávania vzduchu využívajú zložitý systém rozvodných šácht a potrubí.

Práve ten je ale často nevítanou príťažou. Jeho údržba je drahá, kvôli horšej prístupnosti sa čistenie šácht spája s odstavením celej prevádzky. Centralizované systémy nie sú príliš efektívne; odsávanie má vo všetkých vývodoch podobnú intenzitu a nie je možné ho napríklad v segmente s nadmernou prevádzkou zosilniť.

Nedostatočný odťah vedie ku kumulácii nebezpečných látok a ohrozuje prevádzku aj zdravie pracovníkov.

Rovnaký problém sa vzťahuje aj na ventiláciu. Určité segmenty si žiadajú intenzívnejšie premiešavanie vzduchu, centrálne systémy ale podobné požiadavky nedokážu splniť. Kvôli vysokej hlučnosti sú okrem toho nepoužiteľné napríklad v nákupných centrách.

Radšej samostatné jednotky

V predajných halách sú decentralizované ventilačné jednotky už štandardom, presadzujú sa ale už aj vo výrobných a skladovacích halách. Ich hlavnou výkonnou sú nízke náklady na prevádzku a rýchla návratnosť investície.

Samostatne fungujúce prístroje nepotrebujú rozvody – odpadá tak nielen ich stavba, ale aj následná údržba a revízia. Je možné ich spojiť s centrálnym riadením, ktoré sa presadzuje s modernými spôsobmi skladovania.

Požadovaný výkon prístrojov určujú vnútorné dispozície haly, typ konštrukcie a ďalšie parametre. Nákup ventilačných/rekuperačných jednotiek by mal vzísť z nezávislého auditu. Na ventiláciu a premiešavanie vzduchu v hale sa oplatí myslieť aj počas návrhu haly.