Systém v zdanlivom chaose. Budúcnosť skladovania leží v automatizácii

shutterstock_757773688

Ukladanie vecí odjakživa podlieha účelovosti. Či už ide o publikácie v knižnici, potraviny v špajzi alebo tonery v sklade, základným pravidlom skladovania je uložiť najpoužívanejšie predmety čo najbližšie. A na tom, či ide o náš obľúbený román alebo ide o často expedovaný tovar, príliš nezáleží.

Princípy skladovania sa počas storočí príliš nemenili. Požiadavok na maximálnu dostupnosť tovaru odsúvala na vedľajšiu koľaj potreba organizácie a systému. Až donedávna preto hral v skladovaní hlavnú úlohu ľudský faktor.

Do popredia záujmu sa teraz dostáva umelá inteligencia. Cez tzv. chaotické skladovanie vychádza v ústrety ekonomickým požiadavkám aj prianiam manipulačných pracovníkov. A dokáže to lepšie ako akýkoľvek človek.

Skrotenie techniky a čiarového kódu

Priekopníkom chaotického riadenia skladu je nepochybne Amazon, rozhodne ale nie je jediný. Systémy umelej inteligencie sú na hrane sériovej výroby. Vďaka tomu si skladové systémy s prepracovanými algoritmami môžu dovoliť aj stredné a malé spoločnosti.

Systém skladovej automatizácie stojí a padá s čiarovým kódom. Nepatrný štítok znamená rozdiel medzi chaosom zdanlivým a skutočným; vďaka čiarovému kódu skenery rozpoznajú, o aký druh tovaru ide. Na základe veľkosti a toho, ako často si zákazníci daný tovar objednávajú, tak umelá inteligencia vydá príkaz na uskladnenie na vytipované miesto.

Algoritmy berú okrem frekvencie expedície do úvahy aj aktuálnu vyťaženosť regálov. Vďaka strojovému učeniu a minulých skúseností dokážu ale tiež odhadnúť, koľko miesta bude potreba pre tovar, ktorý dorazí v budúcnosti. Tomu zodpovedá uloženie jednotlivých kusov tovaru – vedľa tenisovej rakety leží balík kancelárskeho papiera, vedľa knihy sedí plyšový medveď. Ide o systém natoľko efektívny, že v ňom ľudská myseľ nie je schopná vidieť systém.

Svet zajtrajška

Automatizácia výrobných procesov je realitou najneskôr od polovice 19. storočia, až teraz ale začína presahovať aj do dômyseľnejších oborov. Autonómne skladovacie systémy dokážu zaskladniť tovar takou rýchlosťou a efektivitou, akej nie je – dlhodobo – žiadny človek schopný.

Automatizácia skladovania už nie je otázkou rozmarov, ale otázkou konkurencieschopnosti a samotného prežitia firmy. Úloha strojov a ľudského úsilia sa obracia. V minulosti mala technika charakter pomocnej, predĺženej ruky. Dnes začína vedúca úloha pripadať strojom; ľudia sú využívaní na manipuláciu, v ktorej nie je umelá inteligencia. Aspoň zatiaľ.