Svetlo ovplyvňuje výkonnosť aj pohodu zamestnancov. Osvetlenie priemyselnej haly zverte profesionálom
Dobré osvetlenie je základom fungujúceho a bezpečného pracovného prostredia. Kvalitné, dobre distribuované rozloženie svetla je predpokladom bezpečnej a precíznej práce aj telesnej a duševnej pohody pracovníkov. Na čo dbať pri riešení osvetlenia v priemyselných alebo výrobných halách?
Pre ľudský organizmus je najvhodnejšie prirodzené denné svetlo. To významne ovplyvňuje ľudské zdravie a fyziologické procesy, ktoré sa v tele odohrávajú, a tiež mentálnu stabilitu aj psychickú pohodu človeka. Nedostatok svetla znižuje imunitu, zvyšuje stres, zhoršuje zrak či narušuje správne fungovanie telesných biorytmov. Ľuďom sa tiež zhoršuje nálada, zvyšuje sa miera stresu a agresivity. Dostaviť sa môžu aj pocity úzkosti a apatia.
Okrem toho sa svetlo podieľa na výkonnosti, s ktorou sú ľudia schopní pracovať, aj na sústredenosti, ktorá je najmä vo výrobných prevádzkach nevyhnutná. Podľa vedeckých štúdií môže nedostatok denného svetla znížiť výkonnosť až o 30 %. Prirodzené denné svetlo je možné priviesť do priemyselnej haly hneď niekoľkými spôsobmi: oknami v stenách, strechou cez strešné okná a svetlíkmi či presvetľovacími panelmi.
Niektorým podnikom však nestačí iba denné svetlo a potrebujú jeho kombináciu s umelým osvetlením, a to najmä v prípade viaczmennej prevádzky, kedy práca prebieha aj v noci a denné svetlo teda nie je možné zaistiť prirodzeným spôsobom.
Ideálnou voľbou sú svietidlá dosahujúce svietivosť medzi 200 až 1 000 luxami, podľa typu a určenia priestoru. Napríklad pre kancelárske priestory na triedenie a kopírovanie dokumentov stačí 300 luxov na meter štvorcový, ale pre kancelárie, kde sa spracovávajú dáta a píšu aj čítajú dokumenty už je potrebných 500 luxov. Pre väčšinu výrobných hál spravidla postačuje osvetlenie s intenzitou 200 až 300 luxov, u sofistikovanejšej výroby, kde sa pracuje napríklad s menšími či menej zrakovo zreteľnými predmetmi potom aj 1 000 luxov a viac. Správnosť intenzity osvetlenia je možné merať luxmetrom či jasometrom.
Čo sa týka vhodnej farby svetla, tak pre správnu funkciu zraku sa odporúča zvoliť žiarovky, ktoré majú farbu svetla čo najbližšiu k dennému svetlu. To znamená siahnuť po chromatickosti LED žiaroviek okolo 5 000 K. Takéto svetlo nenarušuje prirodzený metabolizmus, oči ani orgány sa nemusia prispôsobovať odlišnému odtieňu svetla, a tak sa nenamáhajú.
Realizáciu osvetlenia v oceľovej výrobnej hale je vhodné zveriť profesionálom. Ako už bolo naznačené vyššie, rôzne typy priestorov vyžadujú rôzne osvetlenie, a to nielen čo sa týka intenzity žiarenia a svetla, ale napríklad aj uhla osvetlenia. V spoločnosti Borga máme s realizáciou osvetľovacích riešení pre priemyselné haly bohaté skúsenosti. Osvetlenie optimalizujeme podľa konkrétnych potrieb, naše priemyselné svietidlá sú energeticky úsporné, vysoko kvalitné a takmer bezúdržbové, navyše cenovo dostupné a s dlhou životnosťou.
Tip na záver: Osvetlenie na pracovisku zlepšíte aj ďalšími opatreniami. Môžete napríklad nechať vymaľovať steny a stropy podľa farby vydávaného svetla, aby sa svetlo zo svietidiel lepšie odrážalo. Dôležitá je tiež eliminácia rušivého osvetlenia, odleskov, odrazov, tieňov atď. Osvetľovacie telesá je tiež potrebné pravidelne čistiť, aby nečistoty neznižovali množstvo vydávaného svetla. V neposlednom rade pomôže aj spätná väzba od pracovníkov: či sú pre nich svetelné podmienky dostačujúce, príjemné, či nepociťujú únavu očí a pod.