Stolíky, kuchynské linky aj kvetiny. Ako funguje skladovací systém koncernu Ikea?

Zdroj: hilalabdullah / Shutterstock.com

Kto nemá jej konferenčný stolík, ako by nebol. Filozofia šetrnosti nábytkárskeho koncernu Ikea je pritom v priamom rozpore so skladovacím konceptom Amazonu. Dizajn jednotlivých druhov tovaru, výber dodávateľa, logistické operácie a predaj, každý krok sa podriaďuje snahe šetriť nielen zákazníkove financie, ale aj životné prostredie. Vďaka tomu Ikea každoročne navyšuje svoj obrat a jej renomé v očiach spotrebiteľov rastie. Ako fungujú jej skladové systémy a čím sú unikátne?

Urob si sám

410 obchodov v 49 krajinách, priemerne 10 tisíc druhov tovaru na predajni a ročná návštevnosť 915 miliónov zákazníkov. Obchodné úspechy švédskeho koncernu stoja do veľkej miery na dokonale prepracovanom logistickom systéme. Všetko začína pri samotnom skladovaní; vďaka konceptu rozloženého nábytku šetrí Ikea ohromné množstvo priestoru. Nezanedbateľná nie je ani energetická úspora, vďaka inovatívnemu prístupu „zlož si sám“ dokáže Ikea znížiť množstvo paliva potrebného na dopravenie tovaru na predajňu. To všetko reťazcu umožňuje tlačiť maloobchodnú cenu smerom nadol.

Pomerne atypický je aj samotný nákup. Jednotlivé krabice si totiž zákazníci berú zo skladových regálov sami; všetok tovar je umiestnený tak, aby naň priemerne vysoký človek bez problémov dosiahol. Výpomoc skladových manipulantov prichádza k slovu až vo chvíli, kedy je manipulácia s tovarom (napríklad kvôli objemnosti) príliš nebezpečná.

Všetko musí šliapať ako hodinky

K dopľňaniu regálov v „zákazníckom koridore“ dochádza počas nočnej zmeny – v prípade rýchloobrátkových skladov sa na znášanie tovaru z vyšších regálových pozícií využívajú automatizované zakladače, predajne s nižším tokom tovaru uprednostňujú ručnú manipuláciu.

Príjem a výdaj tovaru sa v Ikea riadi systémom „minimálneho/maximálneho usporiadania“. Pri dosiahnutí (vopred stanoveného) minimálneho počtu kusov tovaru manažér logistiky automaticky objednáva tovar nový – a to v takom počte, aby sa tovar na predajni zdržal jeden až dva dni.