Steel, stål, acciaio, teräs, cruach, čelik... Ako znie slovo oceľ v rôznych jazykoch

Ak ste pravidelnými čitateľmi našich článkov, viete, že u nás v spoločnosti Borga máme oceľ naozaj radi. A asi viete aj to, že naša firma má korene vo Švédsku. Dnes však pôsobíme v podstatnej časti Európy, a tak slovo „oceľ“ počúvame každý deň v mnohých jazykových mutáciách. Premýšľali ste niekedy, prečo sa oceľ povie práve „oceľ“? Alebo o tom, prečo sa v angličtine povie „steel“? Prečítajte si, ako oceľ pomenúvajú v rôznych svetových jazykoch a z čoho pomenovania vznikli.

Niektoré cesty vedú do Ríma, ...

V slovenčine oceľ, v češtine ocel, maďarčine acél, v ukrajinčine (v prepise z azbuky) ocyl. Po francúzsky acier, po taliansky acciaio, po španielsky acero. Hoci v obidvoch skupinách jazykov znie slovo oceľ na prvý pohľad trochu inak, pri všetkých príkladoch vychádza z jedného pôvodného základu, a tým je latinské slovo aciēs – „ostrie“ – ktoré vzniklo z prídavného mena ācer, teda „ostrý“. Do slovenčiny sa potom preniesla jeho podoba z hovorovej latinčiny, aciāle, ktorá cez severotalianske dialekty prenikla do praslovančiny v podobe ocelь či ocělь. No a odtiaľ je to len krôčik k slovenskej podobe oceľ.

... iné zas ku Germánom

Nie všetky jazyky pri pomenovaní ocele vychádzali z latinského základu. Napríklad anglické slovo steel má podľa lingvistov pravdepodobne pôvod v pragermánskom prídavnom mene stakhlijan, ktoré podľa všetkého pochádza z praindoeurópskeho koreňa stak- s významom „vydržať, zostať pevný“. Spomínaný pragermánsky základ potom poslúžil na pomenovanie ocele aj v ďalších jazykoch: švédčine, nórčine a dánčine (zhodne stål), nemčine (Stahl) či trebárs poľštine (stal).

Od Chetitov k Turkom a Chorvátom

A aké slovo majú pre oceľ vo vzdialenejších jazykoch? Tak napríklad fínčina pre tento kov používa slovo teräs. To nemá nič spoločné s terasou – vychádza z prafínskeho terä, „čepel“. Chorváti nazývajú oceľ čelik, čo vychádza z osmanskej turečtiny. V tej sa oceľ povie çelik, pričom „rodokmeň“ tohto slova siaha pomerne hlboko do minulosti: vychádza z latinského chalybs, ktoré označovalo železo či oceľ, avšak aj do latinčiny sa dostalo z gréckeho khálups, ktoré starovekí Gréci prevzali od Chetitov. A tipnete si, v akom jazyku sa povie oceli cruach? Ide o írčinu a spojenie adjektíva crua, ktoré znamená „tvrdý“, a koncovky -ach, pomocou ktorej sa v írčine  z adjektíva tvorí podstatné meno.