
Stavebníctvo trápi nedostatok materiálov a ich zdražovanie. Riešením je cirkulárna ekonomika
Svetové stavebníctvo prežíva výrazne zhoršenú dostupnosť až nedostupnosť stavebných materiálov. Môže za to predovšetkým pandémia koronavírusu, ktorá narušila odberateľsko-dodávateľské reťazce a spôsobila, že výrobné firmy pozastavovali produkciu. Zároveň sa zvýšila cena ropy, čo komplikuje výrobu plastových výrobkov, dostupnosť kovových materiálov zas negatívne ovplyvnilo ukončenie výroby v niektorých európskych hutách a napríklad zásobu dreva stenčuje extrémny dopyt po tomto materiáli v USA. Svoj vplyv však majú aj dlhodobejšie problémy, ako napríklad nedostatok pracovnej sily aj chýbajúce suroviny. A do úvahy treba vziať aj fakt, že v posledných rokoch zažíval globálny stavebný trh veľký boom, ktorý razantne zvyšoval spotrebu materiálov.
Z konkrétnych materiálov v globálnom meradle chýba hlavne drevo, oceľ, elektro komponenty okrem medených drôtov, cement, strešné krytiny, ale napríklad aj sadra alebo izolácia – polystyrén a minerálna vata. Lehoty dodania sa z týždňov predlžujú na mesiace, ceny sa skokovo a nepredvídateľne menia – v drvivej väčšine smerom nahor.
Riešenie? Podľa odborníkov by mohli pomôcť dve veci: Po prvé je to väčší dôraz na využívanie lokálne dostupných surovín, čím sa uľahčí preťažovanej logistike. Za druhé potom zameranie sa na čo najefektívnejšiu recykláciu stavebných materiálov, teda dôraz na cirkulárnu ekonomiku. Tá je pritom podľa expertov kľúčom k dlhodobému a udržateľnému rozvoju stavebníctva.
Na poli recyklácie a cirkulárnej ekonomiky pritom vyčnieva jeden materiál: oceľ. Oceľ je možné recyklovať donekonečna, bez toho, aby strácala svoje vlastnosti. Opakovane používať pritom možno aj celé oceľové montované haly, ktoré sa dajú ľahko rozobrať a premiestniť. Ich obstaraním sa nielen vyhnete dlhému čakaniu na nový výrobok, ale ušetríte aj náklady. Samozrejme, je viac než vhodné obrátiť sa pri nákupe montovanej haly z druhej ruky na odborníkov, ktorí posúdia stav objektu a môžu zabezpečiť prípadnú renováciu demontovaných častí. Staršie haly zvyčajne vyžadujú dôkladné očistenie od starého náteru a korózie a nanesenie nového náteru a ochrannej vrstvy, vďaka ktorým haly môžu ešte dlhé roky perfektne slúžiť.