Športoví obri: 4 úžasné oceľové štadióny

Športom, hoci v rôznych podobách, sa ľudstvo baví už celé tisícročia. Už v staroveku sa športové stretnutia odohrávali na vyhradených miestach – napríklad na štadiónoch. Vtedy mali podobu pretekárskych ihrísk oválneho tvaru, dnes sa už slovom štadión označuje široká škála športovísk. Ohromné športové štadióny sú dnes často dominantami miest a architektonickými skvostmi. Mnohé majú statusy ikon a športových svätostánkov. Na konštrukciu mnohých z nich bola použitá oceľ, ktorá je na stavbu impozantných budov ideálnym materiálom. Poďte sa s nami pozrieť na 4 pôsobivé oceľové štadióny.

Wembley Stadium

Britský štadión Wembley Stadium dostal svoju súčasnú podobu v roku 2007, keď bol zdemolovaný jeho predchádzajúci menovec. Dnes sa môže so svojou kapacitou 90 tisíc divákov pochváliť titulom druhého najväčšieho štadiónu v Európe a najväčšieho v celom Spojenom kráľovstve. Na renováciu štadióna sa spotrebovalo asi 23 tisíc ton ocele. Jeho výrazným poznávacím znamením je 134 metrov vysoký oblúk nazývaný Wembley Arch. A pridáme ešte jednu zaujímavosť: v celom objekte nájdete celkovo 2,618 WC.

State Farm Stadium (pôvodne University of Phoenix Stadium)

Máte radi americký futbal a hovorí vám niečo názov Super Bowl? Potom si možno spomeniete, že pred pár rokmi sa tento najdôležitejší zápas amerického futbalu hral na majestátnej University of Phoenix Stadium, dnes známej ako State Farm Stadium. Štadión, ktorý dokáže pojať až okolo 70 tisíc fanúšikov, sa pýši unikátnou pohyblivou oceľovou strechou a ešte unikátnejším ihriskom: približne 8 700 metrov štvorcových hracej plochy osádzanej živou trávou je umiestnených na trinástich oceľových koľajniciach a s pomocou viac ako päťsto oceľových kolies môže vychádzať zo štadióna von a potom opäť zachádzať späť. Prečo práve takýto systém? Dôvodom je práve použitie skutočnej trávy. A keď trávnik nie je potrebný, jednoducho ho „vystrčia„ von, kde sa môže zregenerovať v prirodzených vonkajších podmienkach. Pod týmto výsuvným ihriskom sa skrýva druhá plocha, tentoraz cementová, ktorú možno používať počas akcií, pri ktorých by trávnatá plocha trpela. V roku 2006 sa tento unikátny štadión umiestnil v desiatke TOP svetových športovísk.

Allianz Arenam

Futbalový štadión prezývaný „nafukovací čln“ je jedným z moderných symbolov nemeckého Mníchova. Športovisko s kapacitou viac ako 70 tisíc fanúšikov je dnes domovom hviezdneho klubu FC Bayern Mníchov. Jeho najvýraznejším rysom je fasáda, ktorú tvorí  takmer tritisíc kosoštvorcových vankúšov z etylén tetrafluoretylenovej fólie. Vankúše sú sčasti transparentné, vďaka čomu môže byť fasáda štadiónu nasvietená, a to na červeno, modro alebo bielo, podľa toho, aký tím práve hrá. Konštrukcia arény si vyžiadala značné množstvo ocele –  približne 22 tisíc ton.

Estádio Municipal de Aveiro

V portugalskom meste Aveiro nájdete štadión, ktorý sa síce nepýši ktovieakými rozmermi či unikátnymi technologickými vychytávkami, napriek tomu sa zapíše do dejín architektúry. Športovisko postavené pri príležitosti futbalových majstrovstiev sveta v roku 2004 sa môže pochváliť dynamickým a pestrofarebným dizajnom. Pri jeho konštrukcii autori stavili hlavne na vizuálny efekt: oceľové strešné pylóny sú sfarbené na červeno, strecha je modrá, hľadisko žiari farbami dúhy. Celým štadiónom tak prestupuje hravá atmosféra, človek má skoro pocit, že sa ocitol na latinskoamerickom karnevale.

Zoceľujte sa v oceli

Oceľ je vďaka svojim vlastnostiam výborným materiálom nielen na stavbu veľkých športovísk, ale môže poslúžiť aj na skromnejšie športové projekty. My z Borga máme bohaté skúsenosti so stavbou montovaných športových hál, ktoré sa využívajú na zápasy v hádzanej, tenise, gymnastike, bowlingu a na mnoho ďalších športových aktivít.