Solárne panely na oceľových halách šetria energiu

Slnečná energia je hlavnou zložkou obnoviteľných zdrojov, medzi ktoré patrí aj veterná alebo vodná energia. V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac štátov i súkromných subjektov odvracia od energie získavanej zo spaľovania fosílnych palív, sú práve solárne panely vhodným alternatívnym zdrojom energie.

Oceľové haly sa skvele hodia na umiestenie solárnych článkov. Vďaka pevnej a stabilnej konštrukcii dokážu uniesť zvýšenú záťaž, akú mnoho solárnych panelov predstavuje. Okrem toho sa tak dá využiť veľká plocha strechy alebo plášťa, ktorá v opačnom prípade zostane nevyužitá a slnko na ňu bude svietiť bez akéhokoľvek úžitku.

Základným stavebným kameňom každého solárneho panela je fotovoltický článok. Ide o veľkoplošnú polovodičovú diódu, ktorá je schopná premieňať slnečné svetlo na elektrickú energiu. Stretnúť sa môžete s rôznymi druhmi solárnych panelov – kremíkovými alebo tenkovrstvovými.

Kremíkový solárny panel je konštrukčne najjednoduchší a takisto cenovo najdostupnejší. Jeho účinnosť je 17 %. Nezdá sa to veľa, no spaľovacie motory majú priemernú účinnosť okolo 15 %. Tenkovrstvové solárne panely sú zatiaľ na začiatku svojho vývoja a s každou novou generáciou sa vylepšujú. Tie súčasné tvoria prúžky široké asi jeden centimeter. Ich účinnosť preto nie je veľká, ale majú omnoho variabilnejšie možnosti využitia než klasické veľké kremíkové panely.

Okrem týchto bežne dostupných panelov vedci vyvíjajú napríklad aj organický solárny panel využívajúci nanotechnológie a geneticky modifikované bielkoviny. Išlo by o úplne prírodný solárny panel bez prímesí toxických látok. To je však zatiaľ hudbou budúcnosti.

Nás v tejto chvíli bude zaujímať predovšetkým využitie už existujúcich solárnych panelov na oceľových halách. Ak si zaobstaráte fotovoltiku s výkonom 100 kWp, môžete počas celého roka vyrobiť elektrickú energiu v hodnote až 100 000 kWh. Ročne tak môžete ušetriť až 12 000 eur. Aj napriek počiatočným vyšším nákladom sa tak investícia do vlastných solárnych panelov začne vyplácať prakticky okamžite. Životnosť panelov je navyše okolo 20 až 25 rokov, takže návratnosť je zaručená. Takto získanú elektrickú energiu môžete využívať napríklad na ohrev vody alebo ju ukladať do akumulátorov, odkiaľ sa môže čerpať, keď je odber drahší.