Skladovanie budúcnosti: drony, veľké objemy dát aj dômyselná umelá inteligencia

shutterstock_619137551

Budúcnosť je bližšie, než si myslíte. Aspoň tak to tvrdí stratégia s názvom „Priemysel 4.0“, ktorá nasledujúce desaťročie ilustruje ako miesto, v ktorom opakujúce sa (manuálne aj výpočetné) činnosti prevezme umelá inteligencia a robotizované systémy. Niektoré z „technológií zajtrajška“ využívame už dnes, iné sú zatiaľ v plienkach; zrýchľujúci sa vývoj ale mnohých odborníkov utvrdzuje v tom, že automatizovaná práca nie je záležitosťou budúcich dekád, ale skôr rokov.

Jednou z mnohých oblastí, ktorú štvrtá priemyselná revolúcia zmení, je skladovanie. Už dnes sa skladovacie haly bez modernej technológie nezaobídu – tovar pre zákazníkov z celého sveta je potrebné pripravovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Spolu s tým je nutné zapriahnuť logistiku doručovania, naskladňovania nového tovaru a jeho plynulý tok. Niečo také dokážu zvládnuť len sofistikované systémy.

Krásny nový svet

Priekopníkom v oblasti „moderného skladovania“ je americký Amazon. Počas uplynulých piatich rokov dokázal súhrou pokročilej robotickej manipulácie a softwarového riadenia znížiť náklady na skladovanie o 20 %. Programy, ktoré celý skladovací kolos riadia, operujú na základe dômyselných algoritmov, ktoré dokážu vyhodnotiť – z hľadiska nákladov a času – najefektívnejší spôsob uskladnenia. A čo viac – postupom času vďaka strojovému učeniu software optimalizuje aj sám seba.

Manipuláciu s tovarom majú pod palcom zakladače, v pokročilých fázach experimentovania je zaskladňovanie pomocou automatizovaných dronov. Dvojicu mechanických systémov dopĺňa koncept dopravného robota, ktorý rozpozná tovar na prevoz a dopraví ho na určené miesto; trasu si pritom (s ohľadom na okolie) naplánuje sám.

Čo prinesie zajtrajšok?

Za zvyšujúcimi sa nárokmi na výpočetnú kapacitu skladových systémov stojí koncept IoT (internet of things). Hon za stále vyššou efektivitou velí zbierať dáta z prevádzky aj tých najmenších súčiastok; v budúcnosti tak bude možné určiť napríklad optimálnu rýchlosť zakladačov vo vzťahu k frekvencii nákladísk.

O slovo sa hlási aj dnes tak obľúbené spoluspotrebiteľstvo, tentokrát v úlohe zdieľaných skladov. S redukciou ľudského faktoru v úlohe manipulátorov sa spoločnosti nebudú musieť toľko obávať o svoj tovar, všetko bude pod dohľadom bezpečnostných systémov a robotov s umelou inteligenciou – vlastné sklady tak v mnohých prípadoch nebudú potrebné. Okrem toho sa hovorí aj o rozšírenej realite (v podobe „digitálnych“ okuliarov) alebo o automatizovaných baličkách.