S oceľou do výšok: 5 fascinujúcich vyhliadkových veží z ocele

Pohľad z výšky na krajinu, či už tú zimnú alebo v ktorejkoľvek inej sezóne, je pre mnoho ľudí fascinujúci. Preto nečudo, že sa rozhľadne tešia veľkej obľube. Tieto turistické atrakcie sú veľmi často z ocele, ktorá je pre vysoké budovy spoľahlivým materiálom, navyše čo sa týka dizajnu, poskytuje široké tvorivé možnosti. Ak ste navštívili Prahu, možno poznáte krásnu Petřínsku rozhľadňu postavenú zo 175 ton ocele. Fascinujúcich oceľových rozhľadní sa však týči vo svete viac.

 

Nemecký Indemann

Pri meste Lucherberg v regióne Inden stojí vyhliadková veža známa ako Indemann, v preklade muž z Indenu, ktorá na prvý pohľad zaujme nezvyčajným dizajnom – vyzerá ako veľmi jednoduchý robot. Tridsaťšesťmetrová oceľová rozhľadňa je postavená na mieste bývalej povrchovej hnedouhoľnej bane. Je voľne prístupná verejnosti, výhľad z nej si môžete užiť po zdolaní 216 schodov (k dispozícii je však aj výťah). Vďaka LED svetlám zabudovaným do konštrukcie sa vyhliadková veža každú noc rozžiari.

 

Rozhľadňa Pyramidenkogel

Na vrchu Pyramidenkogel stojí rovnomenná vyhliadková veža. Otvorená bola relatívne nedávno, v roku 2013, keď nahradila predchádzajúcu železobetónovú konštrukciu. Jej elegantné špirálovité telo je tvorené oceľou a drevom a so svojimi 100 metrami je medzi drevenými rozhľadňami najvyššia. Odvážni návštevníci sa po skončení prehliadky môžu spustiť dolu po vnútornej 120 metrov dlhej šmýkačke.

 

Balkónová rozhľadňa v Lotyšsku

Ďalšiu pôsobivú vyhliadkovú vežu nájdeme o niečo ďalej, v lotyšskom národnom parku Dzintari pri meste Jurmala. Jej 38 metrov vysoká oceľová konštrukcia je čiastočne obalená drevenými lamelami, vďaka ktorým pôsobivo zapadá do lesného prostredia. Z hlavného tela konštrukcie vystupuje dvanásť balkónov v podobe uzavretých „klietok“, vďaka ktorým si užijete výhľady do okolia v rôznych smeroch a výškach. Hlavná pozorovacia plošina sa nachádza vo výške 33,5 metra.

 

Blesk z Holandska

Ak sa niekedy vydáte po cykloceste vedúcej medzi holandskými mestami Breda a Etten-Leur, iste vášmu záujmu neunikne pôsobivá 22-metrová oceľová rozhľadňa, ktorá dostala prezývku „Blesk“. Práve štylizovaný blesk totiž jej konštrukcia najviac pripomína.

 

 Hrdzavý klinec pri Lužických jazerách

Ešte raz zavítame do Nemecka, tentoraz do najväčšej umelo vytvorenej jazernej oblasti. Medzi jazerami Geierswalder See a Sedlitzer See tam čnie tridsaťmetrová rozhľadňa prezývaná Rostnagel čiže Hrdzavý klinec. Je totiž vyrobená z kortenovej ocele, pre ktorú je hrdzavá patina typická. Záujemcom ponúkne dych vyrážajúci výhľad na okolité jazerá či veterné elektrárne v Klettwitz.