
Rovné strechy a sneh: Na čo si dať pozor a ako predísť nehodám?
Majitelia domov a hál s rovnou strechou by sa mali mať v zime na pozore. Aj keď je sneh zdanlivo ľahký, každoročne zaviní niekoľko stoviek havárií na tejto časti budovy. Niekedy len pretlačí rad eternitových šablón, inokedy ale môže zlikvidovať celý krov. A práve rovné strechy patria k tým najohrozenejším.
Plochá strecha, ktorá sa často využíva pri výrobných oceľových halách, má množstvo výhod. Je lacnejšia, priestor hore sa môže využívať a nedržia sa na nej nečistoty v podobe machov a lišajníkov. V zimných mesiacoch je však potrebné dozerať na to, aby nánosy snehu, ktoré sa na plochej streche zhromažďujú, nezničili konštrukciu. Pred zimou je preto dobré staré strešné konštrukcie nechať skontrolovať a prípadne posilniť.
Zvýšené riziko nadmerného zaťaženia snehom sa v tejto súvislosti týka najmä stavebne a konštrukčne ľahších objektov, ktoré majú rovné strechy zaberajúce veľkú plochu, ako sú napríklad sklady, výrobné objekty či veľké obchody. V chladnom období totiž strecha zažíva nápor. Sneh sa postupne vlastnou hmotnosťou lisuje a namŕza. Pokiaľ sa čiastočne roztopí a následne opäť zmrzne, jeho hmotnosť sa zväčšuje až na približne 400 kilogramov na meter štvorcový. Pretože na také zaťaženie nie sú strechy väčšinou stavané, môže dôjsť k zlomeniu strešných lát, alebo dokonca krokiev. Výnimkou nie je ani celkové zrútenie strešnej konštrukcie.
Prevenciou týchto nehôd môže byť elektrické vyhrievanie plochy strechy, jej časti alebo len odkvapov. Ide síce o efektívne riešenie, v súčasnosti pre zdražovanie energií je ale veľmi nákladné. Preto touto vymoženosťou disponuje len malé percento hál. Pri ostatných pri napadaní hrubej vrstvy snehu neostáva nič iné ako manuálne odpratanie. Rovné strechy bývajú síce schodné, v zime je však na mieste opatrnosť. Plechy sa šmýkajú, takže sa z nich dá pomerne ľahko odhrabovať sneh, rovnako je však možné sa na nich pošmyknúť alebo z nich dokonca spadnúť. Preto by sa pri odpratávaní snehu nemalo zabúdať na dodržiavanie všetkých bezpečnostných opatrení.
Sneh je vhodné iba šetrne odmetať, na čo sa hodí metla či kefa na násade, prípadne odhrnovať odhŕňačom z dreva alebo s okrajom z gumy. Pokiaľ je sneh veľmi zmrznutý, neodporúča sa odškrabovať ho násilím. V takom prípade je vhodnejšie počkať na jarné topenie. Vypláca sa zvoliť správnu taktiku – sneh odstraňovať rovnomerne, nenahŕňať ho na jedno miesto, zo sedlových striech odstraňovať sneh symetricky z oboch strešných plôch a najlepšie súčasne.
A konečne, pokiaľ sa chcete zničeniu strechy snehom maximálne vyhnúť, je na mieste prediskutovať vhodnú konštrukciu so stavebnou firmou už pri plánovaní vybudovania objektu. Návrhy na mieru pripravuje napríklad spoločnosť Borga, ktorá sa zameriava predovšetkým na výstavbu oceľových hál. Kvalitným plánom sa tak môžete vyhnúť neskorším komplikáciám aj nemalej finančnej strate za prípadnú opravu pri poškodení strechy snehom.