
Ramienko na šaty, ale aj Železné pľúca – ikonický Sydney Harbour Bridge
Harbour Bridge, prezývaný „vešiak na šaty“, klenúci sa nad prístavom Port Jackson v Sydney je jednou z ikon Austrálie, podobne ako operná hala v tom istom meste. Aktuálne ide o piaty najdlhší oceľový oblúkový most na svete, čo do výšky mu však medzi oceľovými mostami patrí prvé miesto: najvyšší vrchol jeho oblúku sa týči úctyhodných 134 metrov nad hladinou.

Tento oceľový kolos sa začal stavať pred bezmála 100 rokmi, 28. júla 1923. Dokončený bol o deväť rokov neskôr v roku 1932. Na jeho stavbe sa vystriedalo 1 400 robotníkov, ktorým prešlo pod rukami šesť miliónov nitov a približne 53 tisíc ton ocele. Vtedajšie pracovné podmienky boli tvrdé a ťažká práca si vyžiadala dokonca šestnásť životov, dvaja robotníci zomreli priamo pádom z mosta.
Aby mohol byť most vybudovaný, muselo ísť k zemi hneď 469 budov, ako komerčných stavieb, tak i obytných domov. Asi osem stoviek ľudí sa kvôli búraniu muselo presťahovať, a to údajne bez kompenzácie. Na druhú stranu poskytla stavba mosta robotníkom na dlhé roky stabilnú obživu, čo bolo v čase Veľkej hospodárskej krízy neoceniteľné, a most si tak vyslúžil svoju vtedajšiu prezývku „Železné pľúca“.

Ako už bolo spomenuté, konštrukcia mosta si vyžiadala asi 53 tisíc ton ocele. Celých 39 tisíc ton potom „zhltol“ samotný majestátny oblúk. Hoci je Sydney Harbour Bridge celosvetovo presláveným symbolom Austrálie, len zhruba pätina ocele spotrebovanej pri jeho stavbe pochádzala z domácej produkcie. Zvyšných 79 % bolo dovezených z Veľkej Británie.