Prečo sú v USA budovy z ocele také populárne?

Každý, kto navštívil Spojené štáty americké, si určite všimol pri porovnaní s Európou mnoho rozdielov. Iná metrická sústava, diaľnice s minimálne ôsmimi pruhmi a extrémne veľké balenia všetkého od jedla až po prací prášok. Mnohým ľuďom však unikne jedna podstatná odlišnosť – Američania stavajú takmer všetko z ocele. Prečo? Na to vám hneď odpovieme.

 

Cena až na prvom mieste

V Európe sa najčastejšie pri stavbe rodinných alebo bežných kancelárskych budov používa železobetón alebo murivo. Z dreva sa už v súčasnosti stavia pomerne málo a oceľ sa na kontinente používa hlavne na stavbu mrakodrapov. V Amerike však oceľ používajú bežne aj pri stavbe rodinných domov, v strednej Európe sa s tým stretávame zriedkavo.

 

Kde pramení táto americká vášeň pre oceľ? Dôvodov je viacero,  hlavným kritériom je však samozrejme cena. Kým v Európe je vápenec, hlavná zložka cementu, veľmi dostupný a výroba betónu je pomerne lacná, v USA je to inak. Vápenec sa tu v mnohých oblastiach v podstate nevyskytuje, betón sa preto stáva nedostupným a drahým artiklom. Investor musí počítať okrem toho aj s tým, že betónové panely možno dvíhať do výšky iba pomocou žeriavov, ktorých prenájom stavbu tiež predraží, a ani nie sú všade k dispozícii.

 

Rozhodujú aj skúsenosti so stavbou

 

V takom prípade nastupuje na scénu oceľ. Stavba z oceľových rámov je rýchla a lacná, čo sa premieta aj do nákladov investora. Na stranu ocele sa prikláňajú aj americké stavebné predpisy, ktoré prísne dbajú predovšetkým na nehorľavosť materiálov, z ktorých sa stavia. Viac ako trojposchodová stavba nesmie byť postavená z dreva, musí byť z oceľových rámov. Nezanedbateľným faktorom sú tiež skúsenosti stavebných firiem. V Európe je betón či murivo bežné, v USA však treba počítať s tým, že aj robotníci a technici majú skúsenosti hlavne s oceľovými trámami, pretože často nerobili s ničím iným. Ich zaškoľovanie by tak bolo nielen drahé, ale čo sa týka kvality výsledných stavieb aj riskantné.