Poznáte welfare zvieratá? Hnutie za chov bez bolesti a utrpenia dorazilo aj k nám

Color picture of cows in a barn

 

Máte radšej kuracie alebo hovädzie? Každý z nás zje ročne okolo 80 kilogramov mäsa – niekoľkonásobne viac než pred pár desiatkami rokov. Zvyšujúca sa chuť po živočíšnych bielkovinách nezrkadlí len rastúci blahobyt spoločnosti. V pozadí mäsiarskeho priemyslu stojí utrpenie miliónov chovných zvierat, ktoré sú nútené svoj život prežiť v malom priestore, často v chronických bolestiach.

Nie každému je utrpenie živočíchov vo veľkochovoch ľahostajné. Na obrátkach naberá v posledných rokoch hnutie RSCPA bojujúce proti utrpeniu zvierat. K lepším (tzv. welfare) podmienkam chovu dobytka, hydiny či koní môže prispieť každý – či už úpravou podmienok v chovných halách alebo uprednostnením produktov z welfare fariem.

„Chov s ľudskou tvárou“ neznamená len dôstojný život pre živočíchov. Menej zaťažuje zdroje, zlepšuje aj image značky.

Welfare a päť slobôd

Idea welfare je jednoduchá. Snahou jej vyznávačov je dopriať zvieraťu pred porážkou šťastný život v podmienkach, ktoré čo najvernejšie napodobňujú jeho prirodzené prostredie.

Welfare prístup si zakladá na pätici tzv. slobôd, princípov, podľa ktorých by zvieratá mali byť chované. Patria sem:

  • Neustály prístup k vode a potrave
  • Dostatok priestoru
  • Prevencia a liečenie zranení a rôznych chorôb
  • Možnosť rozptýlenia, elimácia stresu
  • Možnosť úkrytu pred nepriaznivými podmienkami

Dôstojný život pre všetkých

Spôsobov, ako podmienky veľkochovov zlepšiť, je nespočetné množstvo. Aj malé opatrenie môže pre zvieratá znamenať rozdiel medzi životom v utrpení a spokojným životom.

Hydina

Žiadny iný živočíšny druh nereprezentuje podmienky vo veľkochovoch tak ako hydina. Obmedzený priestor v klietkach je pre nosnice zdrojom neúmerného stresu. Ten sa prenáša nielen do produkcie vajec, ale aj na samotné mláďatá.

Ideálnym riešením pre chov nosníc sú priestorové klietky, doplnené vhodnou podstielkou a búdkami na znášanie vajec. Brojlerom, naopak, vyhojú vnútorné halové výbehy.

Ošípané

Nedôstojný chov prasiat spočíva predovšetkým v silnom obmedzení ich pohybu. Nastavené podmienky zvieratá stresujú, u prasníc môžu maskovať graviditu. Nemožnosť vzájomnej interakcie medzi jedincami vedie k hlbokej frustrácii prejavujúcej sa na kvalite mäsa aj počtu odchovaných mláďat.

V rámci filozofie welfare je riešením vnútorný stajňový výbeh s podstielkou. Voľbou vhodných materiálov konštrukčného riešenia je možné životné podmienky chovu prasiat ešte znásobiť.

Dobytok

Úloha hovädzieho dobytku v moderných chovoch je dvojaká: Ako zdroj mäsa aj mlieka. V dôsledku obrovského dopytu produkujú prešľachtené dojnice desiatky litrov mlieka denne; uvádza sa, že dôsledkom toho trpí štvrtina dojných samíc zápalmi vemena. Laktácia dojníc je okrem toho podmienená každoročným vrhom teliatka. Väčšina mláďat je určená na produkciu mäsa, časť teliat je určená na rolu dojníc.

Napodobenie prirodzených životných podmienok dobytka spočíva v správnom ustajnení s náväznosťou na vonkajší výbeh. Odborníci odporúčajú vnútorné priestory doplniť vhodnou podstielkou a možnosťou regulácie teploty aj svetla.