Poľnohospodárske haly z ocele sú investíciou do budúcnosti

Odhaduje sa, že v strednej Európe je zhruba každá piata poľnohospodárska hala staršia než 30 rokov. Pre zhoršený technický stav tak mnohokrát neplní dobre svoj účel, či už ide o kravíny, hydinárne alebo haly na uskladnenie sena, slamy či poľnohospodárskej techniky. S investovaním do novej či zrekonštruovanej haly sa však často otáľa, kým nie je neskoro a stavba nie je v havarijnom stave. Dobre navrhnutá a kvalitne zrealizovaná hala pritom dokáže v konečnom dôsledku ušetriť veľa peňazí a zároveň umožní využitie moderných technológií, ktoré sa vzhľadom na budúce klimatické zmeny môžu veľmi vyplatiť.

V zásade nie je rozdiel v tom, či je investorom veľký podnik alebo malý živnostník. Oba subjekty majú rovnaký zámer – investovať rozumne a šetrne. Cieľom každého poľnohospodára je neutratiť za halu viac, než je nevyhnutné. Práve preto zákazníci oceňujú overený systém Quick and Easy spoločnosti Borga, ktorý umožňuje rýchlu realizáciu štandardných oceľových hál. Náklady je možné znížiť tak, aby hala slúžila presne na to, na čo má – ochranu drahého vybavenia a poľnohospodárskej techniky, vytvorenie a udržanie optimálnych podmienok pre dobytok a vhodné dočasné či dlhodobé skladovanie poľnohospodárskych plodín a sena.

 

Kravíny, hydinárne alebo zimoviská a skladovacie haly by mali byť navrhnuté a skonštruované predovšetkým s cieľom zaistiť vysokú produktivitu práce s ľahkou manipuláciou a dlhou životnosťou haly. Okrem iného je preto potrebné myslieť na prirodzené alebo regulované prúdenie vzduchu, vhodné a dostatočné presvetlenie a na zvýšenú ochranu strechy proti prehrievaniu.

Vyplatí sa preto využívať overené chytré riešenia, ako je napríklad perforovaný plech na stenách a štítoch, ktorý umožňuje dostatočné vetranie a priepustnosť svetla, alebo antikondenzačný systém z kompozitného vlákna obmedzujúci odkvapkávanie kondenzátu.

V prípade zastrešenia na účely skladovania slamy vyzerá byť situácia jednoduchšia. Nie sú potrebné nákladné pozemné práce ako v prípade väčších a rozľahlejších kravínov či stajní, čím sa šetrí investorov čas a financie. Podobné zastrešenia je navyše možné okrem skladovania slamy či sena využiť aj na zaparkovanie techniky, skladovanie plodín alebo zakrytie hnojiska, prípadne silážnych jám. Uzavreté alebo otvorené haly sa používajú najmä tam, kde neprekáža prirodzená vzdušná vlhkosť a kde je potrebné prirodzené vetranie.

 

Pri niektorých otvorených halách je stenové opláštenie napríklad len na niektorých stenách alebo je nahradené špeciálnymi sieťami, ktoré umožňujú meniť plochu zakrytia stien podľa potreby. Ich vytiahnutím napríklad halu možno otvoriť alebo ju v prípade zlých klimatických podmienok možno až z 80 % uzavrieť. Zastrešenie je rovnako možné stavať v rôznych výškach a kapacitu je možné zvyšovať podľa aktuálnych potrieb. Aj na to možno pri samotnom plánovaní myslieť a dispozične sa pripraviť.

Ak sú potrebné nové priestory, najelegantnejším riešením býva často rekonštrukcia, najmä ak investor nemá čas, vôľu alebo prostriedky na výstavbu úplne novej haly. Pri rekonštrukcii je možné bez zvyšku využiť staré nosné konštrukcie, oporné steny i ďalšie prvky z pôvodnej stavby, pokiaľ to dovoľuje ich technický stav.