Podmienky ekologického chovu v halách: dôstojnejším životom k lepšiemu renomé
Živočíšna výroba má punc dobre fungujúceho priemyslu, v ktorom sa na pocity živočíchov mnoho ohľadu neberie a kde ide predovšetkým o finančné výsledky. Zažité štandardy sa ale v uplynulých rokoch menia k lepšiemu. Tlak verejnosti núti producentov živočíšnych výrobkov zaistiť hospodárskym zvieratám náležité podmienky a dôstojný život. Podiel ekologického poľnohospodárstva tak dlhodobo vzrastá.
Rozvoj kúpnej sily dáva spotrebiteľom na výber: môžu zvoliť mäso, mlieko a vajcia z veľkochovov alebo si priplatia za produkty z ekologických stajní. Rozdiel spočíva predovšetkým v omnoho dôstojnejších životných podmienkach. Kým v priemyselných stajniach sú napríklad prasnice celý život upútané na jedno miesto a bez možnosti pohybu, v ekologických chovoch majú k dispozícii voľný výbeh.
Podľa údajov Českého štatistického úradu chovali ešte v roku 2005 poľnohospodári v súlade s ekologickým spôsobom 5,4 % dobytka. O jedenásť rokov neskôr sa relatívne zastúpenie viac než strojnásobilo na 17,5 %.
Debatu o zodpovedajúcich podmienkach podporuje aj nespokojná verejnosť. Napríklad v uplynulých mesiacoch sa hneď niekoľko potravinárskych reťazcov zaviazalo k upusteniu od klietkového ustajnenia hydiny a prechodu na halový chov.
Ako teda splniť podmienky ekologického poľnohospodárstva a aké výhody prináša?
Základné poučky ekologického chovu
Zásady ekologického poľnohospodárstva vychádzajú z konceptu tzv. welfare zvierat. Založené sú na 5 bodoch: zvieratá majú dostatok priestoru a možnosť úkrytu, neustály prístup k vode a potrave a možnosť socializácie. Chovatelia tiež aktívne bránia chorobám a prípadným zraneniam.
K zlepšeniu podmienok môžete prispieť aj vy. V halovej stajni zaistite živočíchom dostatok priestoru. Upusťte od tesného ustajnenia, znížte množstvo živočíchov v hale; najmä u hydiny je dôležitý tzv. halový chov, ktorý dáva kurencom a nosniciam voľnosť pohybu. Zlepšenie podmienok hydiny vedie k výrazne nižšiemu úhynu pri vyššej stresovej záťaži.
Rozšírením chovu o vonkajší výbeh doprajete zvieratám možnosť sociálnej interakcie. Vzájomný kontakt znižuje stres a zlepšuje fyzické aj duševné zdravie ustajnených živočíchov.
Pri navrhovaní hál dbajte na to, aby ste podmienky vnútorných priestorov mohli ľahko meniť a dlhodobo udržiavať. O vhodnú teplotu sa postarajú vstavané ohrevné či chladiace systémy; tepelným stratám bráni dôkladná izolácia stien.
Dôležitý je aj dostatok svetla. U rôznych druhov sa líšia – napríklad nosnice vyžadujú aspoň 8 hodín neprerušovanej tmy. Samozrejmosťou je zaistenie dostatku vody a potravy. U dobytka sa poľnohospodárom osvedčili automatické napájadlá, ktoré zaisťujú tekutiny aj počas neprítomnosti stajňových pracovníkov.
Prínosy? Kvalitnejší produkt a lepšie renomé
Dopad ekologického prístupu na kvalitu živočíšnych produktov mapujú desiatky štúdií. Napríklad dojnice vďaka lepším podmienkam produkujú viac mlieka, ktoré okrem iného obsahuje väčšie množstvo prospešných omega-3-mastných kyselín. .
Mäso produkované ekologickými chovmi neobsahuje antibiotiká a ďalšie umelé látky. Pre spotrebiteľov sú také produkty príťažlivejšie, welfare prístup výrazne zlepšuje pozíciu značky v očiach verejnosti.