
Petřínska rozhľadňa ako prototyp zaujímavej oceľovej stavby
K raritným oceľovým stavbám patrí bezpochyby Petřínska rozhľadňa, ktorá sa často nazýva aj „pražská Eiffelovka“. Nachádza sa v Prahe, hlavnom meste Českej republiky. S výškou 58 metrov sa radí k najznámejším pražským dominantám, ktoré lákajú turistov z celého sveta.
Inšpiráciou tejto stavby bola Eiffelova veža. Stavba bola začatá v marci roku 1891 podľa návrhu architekta Vratislava Pasovského. Bola postavená v neuveriteľne krátkom čase, behom piatich mesiacov. Základňa rozhľadne sa nachádza vo výške 324 m.n.m.
Rozhľadňa má 11 metrov hlboké základy a na nich stojí vysoká oceľová konštrukcia. Jadrom konštrukcie je osemboký tubus, v ktorom je umiestnený výťah. Konštrukcia veže z Thomasovej ocele bola vyrobená podľa projektu inžinierov Františka Prášila a Julia Součka v Pražskej mostárni Českomoravskej strojárne. Oceľová konštrukcia vážila 174 ton a merala 60 metrov.
Pozoruhodnú konštrukciu krášlia ozdobné prvky z oceľových profilov ohýbaných teplom. Oceľové konštrukčné prvky pre Petřínsku rozhľadňu boli vyrobené moderným spôsobom, z takzvanej plávkovej ocele, teda ocele spracovanej v tekutom stave. Do tejto doby sa používala zvárková oceľ, spracovávaná v cestovitom stave kovaním.
Okolo výťahu vedú dve točité schodiská s 299 schodmi. Rozhľadňa má tiež dve výhliadkové plošiny, ktoré sú prístupné návštevníkom. Vyššia z nich je v 53 metroch a nižšia v 20 metroch. Plošiny umožňujú rozhľad na panorámu Prahy vrátane blízkeho Pražského hradu.
Petřínska rozhľadňa sa stala obľúbeným turistickým magnetom, ktorým zostáva dodnes. Veľa však nechýbalo a jej osud mohol byť spečatený. Keď v marci 1939 navštívil okupovanú Prahu nacistický vodca Adolf Hitler, mal vyjadriť prianie, aby rozhľadňa zmizla, pretože vraj kazí výhľad z Pražského hradu. Rozhľadňa však nakoniec, našťastie, zostala stáť a dodnes je veľmi vyhľadávanou destináciou.