
Pandémia a nedostatok stavebných materiálov: oceľ predstavuje efektívne riešenie
Koronavírusová pandémia sa podpísala aj v oblasti stavebníctva, a to najmä na nedostatku stavebných materiálov a vysokej cene. Podľa odborníkov je jednou z príčin nedostatku surovín obmedzenie v námornej doprave. Predlžujú sa dodacie lehoty a budúci vývoj je len ťažko možné odhadnúť. Cestou by mohla byť recyklovateľná oceľ.
Tá má totiž niekoľko predností – technické, ekonomické, estetické a najmä tiež ekologické. Preto býva využívaná na stavbu, firma Borga ju využíva ako hlavný materiál pri konštrukcii hál. Oceľ totiž urýchľuje čas výstavby.
To môže prispieť nielen ku skráteniu doby medzi začatím stavby a uvedením do prevádzky, ale aj k hospodárnosti celej stavby. Pre oceľ je ďalej typické spojenie ekonomiky s ekológiou, teda možnosti rekonštrukcie, zosilňovania, ľahkej demontáže a recyklovateľnosti kovového materiálu.
Ekologické a environmentálne výhody
Práve recyklovateľnosť ocele môže prispieť ku zníženiu nedostatku materiálu v stavebníctve. Recyklácia prebieha v nekonečnom kolobehu. Značný podiel už nepotrebných, vyradených alebo vyslúžilých oceľových výrobkov sa vracia späť do oceliarní v podobe kvalitnej druhotnej suroviny. To vedie k cennej úspore prírodných zdrojov.
Oceľ je totiž prírodný materiál, ktorého surovinovým zdrojom je železná ruda. Železo, teda základ ocele, je štvrtým najrozšírenejším prvkom v zemskej kôre a bez ohľadu na konečný výrobok nezaťažuje životné prostredie škodlivými vplyvmi. V porovnaní s inými materiálmi, ktoré sa na výrobu konštrukcie používajú, je energetická náročnosť pomerne nízka.
K udržateľnosti prispieva aj vysoká odolnosť ocele voči prírodným živlom, zemetraseniu a zmenám počasia. To sa podpisuje na dlhej životnosti konštrukcií, čím sa zamedzuje nutnosť výmeny či opravy, ktorá by priniesla ďalšie plytvanie materiálom.