Odpad zo stavby či demolácie? Pri oceľových halách je ho úplné minimum

Jedným z veľkých problémov dnešného sveta je množstvo odpadu všetkého druhu. Prominentné miesto čo sa týka objemu v ňom zaberá stavebný a demolačný odpad, teda odpad vznikajúci pri budovaní alebo naopak likvidácii rôznych typov stavieb.

Podľa reportu spoločnosti Transparency Market Research z roku 2018 sa jeho ročná produkcia môže do roku 2025 priblížiť k 2,2 miliardám ton. V súčasnej dobe sa uplatňujú rôzne riešenia nakladania s týmto odpadom a postupne sa ho darí čoraz viac využívať ako relatívne cennú druhotnú surovinu, napriek tomu sa ako najšetrnejšie riešenie logicky javí snažiť sa produkovať ho čo najmenej.

V tejto rovine vychádzajú ako mimoriadne ekologické budovy z ocele, najmä pokiaľ ide o prefabrikované montované oceľové haly. Vďaka tomu, že sú tieto haly často už navrhnuté na mieru potrieb zákazníka, vykazujú len veľmi málo zvyškového materiálu. Zatiaľ čo napríklad pri drevených stavbách je potrebné počítať so zhruba 20 % odpadového materiálu – napríklad odrezkov, pilín a podobne – u oceľových budov sú to len 2 %.

Obdobne priaznivá je situácia aj u demolačného odpadu z oceľových hál. Konštrukčné diely sa rozoberú a možno ich využiť pre stavbu inej haly, alebo putujú na recykláciu. Oceľ je jednou z najľahšie recyklovateľných surovín (miera recyklácie dosahuje 98 %), navyše ani opakovanou recykláciou nijako nestráca svoje vlastnosti.

Príjemným ekologickým bonusom v súvislosti so stavbou či demoláciou montovaných oceľových hál je potom aj rýchlosť týchto prác. Vďaka prefabrikovaným dielom sú tieto činnosti časovo omnoho menej náročné a nevyžadujú použitie takého množstva techniky než klasické stavebné či búracie práce, a teda sa počas nich spotrebuje výrazne menej energie.