Oceľové haly vydržia veľa. Čo je ich najväčším nepriateľom?

Z hľadiska prípadného poškodenia majú oceľové budovy oproti tým murovaným či dreveným rad výhod. Netrápia ich plesne, hniloba, škodcovia, kvalitne zmontované diely sa vplyvom teplôt nerozťahujú ani nezmršťujú. Vďaka schopnosti absorpcie otrasov odolajú oceľové konštrukcie dokonca aj zemetraseniu. Čoho sa naopak v súvislosti s poškodením oceľových montovaných hál obávať? Problémy môžu spôsobiť najmä požiar, korózia, ale aj sneh.

 

Oceľ nehorí, vysoká teplota ju však ničí

Samotná oceľ je samozrejme nehorľavá, ak je však vystavená vysokým teplotám, významne sa menia jej mechanické vlastnosti. Pri zahriatí ocele nad 350 °C dochádza k jej deformácii, čo ohrozuje stabilitu konštrukcie. Ak teplota vystúpi nad 500 °C, oceľ stratí pevnosť a konštrukcia sa zrúti. Podľa štátnych noriem musí každá skolaudovaná hala požiaru odolávať minimálne 15 minút, požiarnu odolnosť však možno zvýšiť napríklad obmurovaním konštrukcie, vytvorením statických rezerv či protipožiarnymi omietkami.

Najvýhodnejším riešením sú však špeciálne protipožiarne nátery. Z nich sú v súčasnosti hojne používané takzvané spevňujúce protipožiarne nátery. Špeciálne zloženie týchto náterov zaistí, že v nich pri teplotách nad 150 °C prebehne chemická reakcia, po ktorej náter napučí do vrstvy nehorľavej peny.

 

Koróziu ovplyvňujú priesaky aj špina

Hoci sú oceľové haly štandardne ošetrované antikoróznymi nátermi, nie vždy sa im korózia vyhýba. Na vine môže byť nekvalitne vykonaná montáž – cez uvoľnené spoje presakuje vlhkosť, čo spôsobí hrdzavenie, ale tiež zanedbaná údržba. V tomto prípade korózia veľmi často vzniká pod vrstvami nečistôt či preniká tam, kde bol poškodený náter. Preto je nutné nezanedbať údržbu, pravidelne plášť haly čistiť a v prípade defektov náteru ihneď urobiť nápravu.

Haly Borga sú montované s osobitnou starostlivosťou a vďaka tomu, že si všetky diely sami vyrábame, výsledný celok je dokonalý. Naše haly sú takisto ošetrené ochrannou vrstvou, ktorá udržuje stabilnú kvalitu materiálu a uľahčuje údržbu – napríklad na odstránenie bežného znečistenia postačí umytie teplou vodou so saponátom.

 

Pozor na strechu plnú snehu

Predovšetkým tie haly, ktoré majú plochú strechu, môžu byť náchylné na poškodenie kvôli príliš veľkej vrstve snehu. Ťarcha snehu zachyteného na streche ohrozuje stabilitu haly, zvyšuje riziko zatekania a prispieva ku korózii strešných prvkov. Aby sa toto riziko čo najviac znížilo, je dobré pri projektovaní haly navrhnúť šikmú strechu, kde sa sneh horšie hromadí.

Spoločnosť Borga na zastrešenie montovaných striech často využíva trapézový plech. Plechová krytina má až desaťkrát nižšiu hmotnosť ako iné typy krytín, preto ani s nánosom snehu toľko nezaťažuje krov strechy. Okrem toho poskytuje aj zvýšenú odolnosť proti oderu a inému mechanickému poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť pri topení snehu.