OCEĽOVÉ BUDOVY PRI POVODNIACH

Povodne k našej krajine neodmysliteľne patria. Napriek veľkej snahe vodohospodárov aj úradov z času na čas prídu záplavy, ktoré prekonajú aj tie najmodernejšie protipovodňové bariéry. V súvislosti s klimatickými zmenami odborníci varujú, že veľké povodne budú stále častejšie, a to prinesie prinesie aj väčšie ohrozenie ľudí i majetku.

 

Ak vlastníte pozemky v záplavových oblastiach a plánujete na nich stavať dom či inú nehnuteľnosť, možno nie je na škodu pouvažovať o investícii do oceľovej konštrukcie. Tie sa už mnoho rokov v podobných lokalitách prejavujú ako najstabilnejší a najbezpečnejší druh stavieb. Napríklad vo vybraných oblastiach Japonska alebo Spojených štátov amerických, ktoré trápia záplavy odnepamäti, sa oceľové konštrukcie používajú od druhej polovice minulého storočia. Oceľ je obľúbená aj v Škandinávii, Austrálii alebo vo Veľkej Británii.

 

Aké sú teda hlavné dôvody na stavbu oceľových budov v záplavových oblastiach? Veľmi podstatným faktorom je najmä pleseň. V prípade, že vám voda zaplaví napríklad tehlovú stavbu, z premočených stien už vlhkosť a plesne dostanete len veľmi ťažko, draho a nikdy nie stopercentne. Pleseň je pritom jedným z hlavných pôvodcov najrôznejších druhov ochorení – astmy, infekcií dýchacích ciest a pod. Kovové domy sú voči plesni výrazne odolnejšie. Ak sa v nich aj utvorí, možno ju odstrániť oveľa ľahšie a rýchlejšie.

 

Ďalším dôležitým argumentom je schopnosť oceľových budov odolať korózii. To platí najmä v prípade, ak ide o kvalitnú oceľ ako od spoločnosti Borga. Aj prípadnú povodeň oceľová budova vydrží. Oceľ nie je porézna, preto neabsorbuje vlhkosť ako napríklad drevo.

 

Najdôležitejším argumentom je však rýchlosť opravy oceľovej stavby. Netreba náročné a drahé vysúšanie, demolácie ani nákladné rekonštrukcie. Oceľové budovy možno vrátiť do pôvodného stavu veľmi rýchlo – ich náter povodeň neničí, odolávajú hnilobe, plesni a deformáciám. Po povodniach tak môže byť návrat k bežnému životu pomerne rýchly.