Oceľová konštrukcia v zoo? Cesta korunami stromov slúži ľuďom aj primátom
Verejný priestor je plný zaujímavých, estetických a funkčných projektov, ktoré si za hlavný materiál zvolili oceľ. Jedným z takýchto výtvorov je aj v prestížnej súťaži ocenená Michael and Quirsis Riney Primate Canopy Trails, oceľová „cesta“, ktorá návštevníkov vedie zoologickou vonkajšou expozíciou. Jej tvorcom sa aj pomocou precíznej ručnej práce a vhodne vybraného druhu ocele podarilo konštrukciu dokonale zladiť s jej prírodným okolím.
Oceľové konštrukcie a príroda sa proti sebe často stavajú ako protiklady. Ako ale ukazuje veľa fascinujúcich svetových projektov, oceľ je materiálom, ktorý v rukách šikovných architektov či dizajnérov prírodné scenérie nenaruší, ale naopak vhodne doplní.
Príkladom takejto konštrukcie je aj Michael and Quirsis Riney Primate Canopy Trails. Táto oceľová cesta korunami stromov je súčasťou expozície primátov v americkej Saint Luis Zoo a je fascinujúcim dokladom, ako je možné človekom vytvorené stavebné diela prepojiť so živými stromami a ďalšími prírodnými prvkami.
Za svoju práci s nelakovanou poveternostne odolnou oceľou a tiež za precízne – z veľkej časti ručné – spracovanie získal projekt ocenenie za zásluhy v prestížnej súťaži IDEAS2 v kategórii Sochy, umelecké objekty, ostatné stavby. Súťaž usporadúva Americký inštitút pre oceľové konštrukcie (American Institute of Steel Constructions, AISC) a ocenenie IDEAS2 patrí medzi najvyššie ocenenia udeľované v rámci oceliarskeho priemyslu.
Cesta umožňuje návštevníkom užiť si zážitok prechádzky v korunách stromov po vyvýšenej kľukatej oceľovej promenáde, ktorá sa vinie celou vonkajšou expozíciou obývanou rôznymi druhmi opíc a lemurov. Oceľové konštrukcie sa prelínajú so živými stromami a vytvárajú tak prostredie, kde sa priemyselná oceľ dokonale snúbi s prírodou. A neslúži iba ľuďom – okrem samotnej cesty pre návštevníkov totiž projekt zahrnuje aj prvky pre aktivity zvierat, od „umelých“ oceľových stromov a ďalších šplhacích konštrukcií cez platformy umiestnené v korunách až po prístrešky, v ktorých primáty nájdu úkryt a tieň.
Vzhľadom k nutnosti prispôsobiť konštrukciu cesty a ostatných prvkov stromom a ďalším prírodným útvarom tvoriacim priestor expozície sa stavba neobišla bez zložitých prepočtov, precízneho tvarovania prefabrikovaných oceľových dielov a veľkého podielu ručnej práce. „Vzhľadom na to, ako sa táto cesta ako dlhý had tiahne po expozícii, hore a dole, takmer ako horská dráha, si nemyslím, že by tento projekt mohol byť realizovaný inak než s využitím ocele. Spôsob, akým sú oceľové prvky vklinené medzi stromy, pôsobí takmer prirodzene. A vďaka nelakovanej poveternostne odolnej ocele so svojím okolím perfektne splýva,“ okomentoval projekt Mark Trimble, jeden z porotcov súťaže a senior viceprezident AISC.