Oceľ vyniká tvarovou flexibilitou. Pri správnej údržbe sa je možné vyhnúť korózii a predĺžiť životnosť stavby
Pri každej výstavbe projektu hrá kľúčovú rolu voľba správneho stavebného materiálu. Zatiaľ čo pre oceľ je typická rozmerová aj tvarová flexibilita, drevo a betón sú často stabilnejším a odolnejším stavebným materiálom. Celkový výber materiálu závisí od konkrétnych potrieb projektu a priorít v oblasti udržateľnosti, trvanlivosti a finančnej efektivity.
Hlavným faktorom pri voľbe stavebného materiálu býva jeho trvanlivosť. Na oceľ sa často pozerá ako na materiál, pri ktorom je vysoké riziko korózie. Montované haly však dokážu skvele odolávať vlhkosti a ďalším korozívnym vplyvom, ak majú pravidelnú údržbu. V takom prípade je možné aj v prípade ocele dosiahnuť dlhú životnosť ako pri dreve alebo napríklad betóne. I tieto tradičné materiály však nie sú bezchybné. V prípade drevostavieb hrozí riziko škodcov, betón je zase náchylný na praskliny.
Zásadným a často aj rozhodujúcim faktorom je aj plánovaná veľkosť haly. Od nej sa odvíja to, ako stavba vyjde finančne. V momente, keď má dosiahnuť väčšie rozmery, sa vyplatí investovať do montovanej oceľovej haly. Tie totiž ponúkajú nižšie náklady na výstavbu a rýchlejšiu návratnosť investícií. Drevo a betón môžu byť na začiatku nákladnejšie, ale ponúkajú možnosti dlhodobých úspor. Na druhej strane však nie sú také variabilné na budúce úpravy ako práve oceľ.
Oceľ sa často označuje ako flexibilný materiál. Umožňuje stavať efektívne konštrukcie vhodné pre akékoľvek odvetvie a navyše veľmi rýchlo. Preto sa montované haly z ocele hojne využívajú práve v priemysle. Na ich výstavbu sa zameriava napríklad spoločnosť Borga. Jej klienti stavajú jednak na rýchlosť zostavenia budovy, ale predovšetkým potom aj na variabilitu následných úprav. Oceľové haly totiž vynikajú tým, že je možné ich kedykoľvek prestavať, napríklad keď sa zmení funkcia stavby alebo je potrebné ju kvôli rozšíreniu výroby zväčšiť.