Oceľ v službách kultúry: 3 koncertné budovy vyrážajúce dych

Vďaka oceli vznikajú všade po svete úžasné stavby. V minulosti sme vám predstavili napríklad impozantné mrakodrapy či vyhliadkové veže, majestátne mosty alebo úchvatné športové štadióny. Dnes sa pozrieme na príklady modernej elegancie, ktorú oceľové konštrukcie výborne napĺňajú, zhmotnené v troch dych vyrážajúcich koncertných budovách.

Walt Disney Concert Hall

Tradičné rozprávky zo štúdia Walta Disneyho sa bez hudby nezaobídu, a tak nie je divu, že aj koncertná budova nesúca meno „kráľa animákov“ sama vyzerá ako z rozprávky, hoci veľmi modernej. Nájdete ju v americkom Los Angeles a je dielom jedného z najvýznamnejších moderných architektov Franka Gehryho.

Jej život sa začal formovať už v roku 1987, kedy vdova po Waltovi Disneym Lillian venovala mestu LA 50 miliónov dolárov na stavbu kultúrnej budovy, ktorá by bola darom miestnym obyvateľom a zároveň poctou jej zosnulému mužovi.

Frank Gehry predložil prvý návrh stavby už v roku 1991, avšak na otvorenie si Walt Disney Concert Hall musela počkať až do roku 2003. Vonkajší plášť budovy z nerezovej ocele pripomína plachty lode vlniace sa vo vetre a leštený povrch v noci zrkadlia bohaté svetlá „mesta anjelov“. V kontraste s moderným vonkajším vzhľadom stojí hlavná koncertná sála, ktorá je vyrobená z tvrdého dreva. Aj vďaky tomu sa Walt Disney Concert Hall pýši prvotriednou akustikou.

Harpa Concert Hall

Harpa je jednou z najvýraznejších dominánt islandského hlavného mesta Reykjavíku. Budova otvorená roku 2011 a ovenčená niekoľkými architektonickými oceneniami vznikla v spolupráci islandských a dánskych architektov a inšpiráciou pre jej vzhľad sa stali kryštály čadiča – horniny, ktorá sa na Islande hojne vyskytuje.

Hlavným vzhľadovým rysom je oceľový rám, v ktorom sú vsadené tabule skla rôznych farieb. Svoje meno Harpa získala výberom z návrhov verejnosti a odkazuje na hudobný nástroj harfu, ale aj na jeden z mesiacov starého nordického kalendára. Prvý deň daného mesiaca pritom tradične pripadá na začiatok leta, kedy príroda ožíva a vracajú sa do nej farby.

 

Guangzhou Opera House

Architektonický skvost z čínskeho Kantónu dokončený roku 2010 a pre verejnosť otvorený o rok neskôr, nesie charakteristické rysy diel britsko-irackej architektky a „kráľovnej kriviek“ Zahy Hadid. Operný dom leží na brehu Perlovej rieky a jeho tvar pripomína eróziou obrúsený riečny kamienok.

Budova z 12 000 ton ocele obsahuje hlavnú koncertnú miestnosť pre 1 800 návštevníkov a menšie divadelné a multifunkčné sály pre približne 400 osôb. Pohľad vyrážajúci dych ponúka operný dom záujemcom predovšetkým v noci, kedy je bohato nasvietený a žiari ako hviezda na nočnej oblohe.