Oceľ už s ľudstvom prešla kus cesty. Bude nás sprevádzať aj v budúcnosti?  

Technologický pokrok si žiada vývoj stále nových a nových materiálov. Každú chvíľu tak môžeme započuť správy o rôznych materiáloch budúcnosti: napríklad, že čoskoro budeme pri stavbách môcť používať konštrukčné výstuže z bambusu. Prečo práve z neho? Je to obnoviteľný zdroj, niektoré druhy bambusu majú prírastok až 90 centimetrov za deň. Keď necháte v zemi korene, vyrastie vám znova, a čo sa týka pevnosti, je porovnateľný s oceľou, okrem toho nekoroduje.

Žiarivá budúcnosť sa prorokuje aj grafénu, materiálu, ktorý v roku 2004 objavili dvaja ruskí vedci. Je to supertenká, iba jeden atóm široká forma uhlíka, ktorá má štruktúru podobnú grafitu. Má výbornú tepelnú aj elektrickú vodivosť, je  neuveriteľne pevný a pružný. V čom je háčik? Podobne ako pri výrobe mnohých materiálov budúcnosti, napr. spenených kovov, vo veľmi zložitej výrobe. Kým nejaká bystrá hlava nevymyslí jednoduchý a masový spôsob výroby nových materiálov, veľmi ich okolo seba vídať nebudeme. A keď sa to raz podarí, bude to znamenať koniec tradičných materiálov, ako je napríklad práve oceľ?

S oceľou k hviezdam

Oceľ sprevádza ľudstvo už dlhé stáročia. V súčasnosti je jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších materiálov. Okrem toho, že je odolná a flexibilná, je aj veľmi ekologická – o tom sme už písali, má preto svoje pevné miesto medzi udržateľnými materiálmi.

Inžinieri a vedci navyše neustále prichádzajú s novými formami a druhmi ocele, ktoré by splnili požiadavky moderného priemyslu. Viac ako tri štvrtiny dnešných foriem ocele boli vynájdené až v posledných dvadsiatich rokoch. Bolo by teda pomerne scestné si myslieť, že je oceliarsky priemysel zastaraný či skostnatený. Naopak – oceľ sa neustále inovuje.

Jeden príklad za všetky, ktorý výborne ilustruje, že oceľ ešte zďaleka nepatrí do starého železa: Zakladateľ spoločnosti Space-X Elon Musk si na konštrukciu svojej opakovane použiteľnej kozmickej lode Starship vybral nehrdzavejúcu oceľ. Voliť mohol z celej plejády exotických nových zliatin, no napriek tomu si vybral práve takto! Nehrdzavejúca oceľ totiž pri vplyve vysokých teplôt hravo prekoná aj uhlíkové vlákna. Mimochodom, raketa Starship má podľa plánu v roku 2024 odštartovať s vôbec prvou ľudskou posádkou na Mars. Oceľ sa tak stane jedným z materiálov, s ktorým ľudstvo začne kolonizovať vesmír.

My zo spoločnosti Borga sa tak budeme tešiť na možnosť, že vaším potomkom za niekoľko generácií budeme dodávať naše montované oceľové haly hoci aj na červenú planétu.