
Oceľ ako najrecyklovateľnejší materiál na svete. Je riešením nedostatku stavebných materiálov
Oceľ vďaka svojej recyklovateľnosti pomáha zmierniť nedostatok stavebných materiálov spôsobený pandémiou koronavírusu. Poskytuje totiž ľahko dostupnú, lacnejšiu a udržateľnú alternatívu k iným materiálom. Až 40 % všetkej vyrobenej ocele vzniká recykláciou a je tak najrecyklovateľnejším materiálom na svete.
Pandémia zdržala výrobcov a dodávateľov a spôsobila nedostatok stavebných materiálov, čo značne zvýšilo náklady a zdražilo stavebné materiály po celom svete. Oceľ je vďaka svojej recyklovateľnosti riešením nedostatku stavebných materiálov, ktorý vznikol v dôsledku koronavírusu.
Výhodou ocele je jej dostupnosť. Je jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov práve vďaka tomu, že je recyklovateľná. To je dôležité najmä dnes, keď je stavebných materiálov nedostatok. Recyklovateľnosť ocele ju robí cenovo výhodnejšou oproti nanovo vyrobenej ocele. Vďaka tomu je oceľ atraktívnou voľbou pre staviteľov a dodávateľov, ktorí potrebujú znížiť náklady. Je zároveň odolná, rýchlo sa vyrába a je vhodná pre širokú škálu stavebných aplikácií.
Oceľ je možné recyklovať niekoľkokrát za obdobie jej životnosti, čo je ďalšia veľká výhoda. Je to najrecyklovateľnejší materiál na svete. Približne 40 % všetkej vyrobenej ocele vzniká recykláciou. Recyklácia ocele navyše znižuje emisie oxidu uhličitého v porovnaní s výrobou novej ocele.
Oceľ je možné využiť v širokej škále stavebných aplikácií, od konštrukčných prvkov až po strešné krytiny alebo obklady. Oceľ sa používa napríklad na výrobu športových, poľnohospodárskych a logistických hál, veľký výber ponúka napríklad spoločnosť Borga. Použitie recyklovateľnej ocele znižuje závislosť od primárnych zdrojov. Táto možnosť prispieva k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu stavebníctvu. Oceľ je dokonale recyklovateľná bez toho, aby sa znížila jej pevnosť, pretože vlastnosti materiálu sa pri pretavovaní zachovávajú.
Recyklácia ocele prináša veľa východ. Zachováva prírodné zdroje, medzi ktoré patrí železná ruda, uhlie a vápenec, ktoré sa používajú na výrobu prvotnej ocele. Medzi ďalšie prínosy patrí taktiež úspora energie, zníženie emisií skleníkových plynov a navyše aj podpora zamestnanosti v spracovateľskom priemysle. Predovšetkým však recyklácia ocele môže hrať významnú rolu pri riešení súčasného nedostatku stavebných materiálov.