
Nerezová oceľ a príbor: Prečo si tak rozumejú a čo znamená 18/10?
Oceľ je dnes všade okolo nás. Je v autách, prístrojoch, tvorí konštrukcie najrôznejších budov, ktoré navštevujeme, mnoho z nás pracuje v oceľových halách. Je s nami aj u nás doma. Pomerne veľa ocele objavíte, keď sa rozhliadnete po svojej kuchyni, a to konkrétne po známej nerezovej oceli. Nájdete ju nielen na nábytku a spotrebičoch, ale samozrejme aj vo forme kuchynského riadu.
Nerezová oceľ je totiž odolná, neošúchava sa a neohýna, nepraská. Zároveň je jedným z najhygienickejší materiálov, nijako nereaguje s potravinami a neovplyvňuje ich chuť. Ako bonus zostáva dlho krásne lesklá a ľahko sa čistí aj dezinfikuje. Z nereze sa teda bežne vyrábajú hrnce a panvice všemožných tvarov a použitia, misy, strúhadlá, naberačky, metličky a habarky, sitá, obracačky, varešky… a samozrejme príbory.

Práve pri príboroch sa zastavíme. Pre tieto nenahraditeľné kuchynské zariadenia sa totiž objav nerezovej ocele v prvom desaťročí dvadsiateho storočia stal pomerne zlomovým okamihom. Kvalitné príbory sa dovtedy tradične vyrábali zo striebra, čo ale znamenalo, že si ich mohli dovoliť len majetné vrstvy obyvateľstva. Chudobnejší ľudia sa tak museli uspokojiť s príbormi z menej vhodných materiálov – napríklad cínu. Ten však v skorších dobách obsahoval olovo, čo pre nástroje prichádzajúce do kontaktu s potravinami nebolo rozhodne bezpečné.
Vďaka nerezovej oceli sa však príbory mohli masovo rozšíriť a dnes sú lyžice, nože a vidličky z nerezu preferovaným variantom. Nevyžadujú totiž ani zďaleka toľko starostlivosti ako strieborné príbory a výborne odolávajú agresívnym vplyvom niektorých potravín, napríklad soli, mäsa alebo krvi.

Väčšina nerezových príborov sa dnes vyrába z nerezovej ocele označovanej 18/10, prípadne 18/0. Čo tieto čísla znamenajú? Číslo pred lomkou udáva, aké má v nerezovej oceli percentuálne zastúpenie chróm, ktorý zliatine dodáva koróziivzdornosť. Číslo za lomkou značí podiel niklu, ktorý pre zmenu dodáva pevnosť.
Mimochodom, uhádli by ste, kto z hlavnej trojice lyžice-nôž-vidlička prišiel ako posledný? Ak poviete, že vidlička, zvolili ste správne. Lyžica a nôž sa používajú už od staroveku, vidlička sa síce u elít niektorých národov sporadicky objavovala už v 11. storočí, ale trvalo ešte niekoľko storočí, než sa presadila ako bežná súčasť príboru.