NEPODCEŇUJTE HORÚČAVY V PRIEMYSELNÝCH HALÁCH. MÔŽE VÁS TO STÁŤ ZDRAVIE AJ PENIAZE

Zdá sa, že vysoké teploty posledných rokov asi nebudú v budúcnosti ničím výnimočným. Potvrdzujú to dlhodobé prognózy odborníkov aj vedcov. Okrem iného horúčavy v priemyselných a výrobných halách môžu mať vplyv aj  na pracovnú výkonnosť zamestnancov. Zároveň môžu spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti, napríklad prehriatie a kolaps organizmu, dehydratáciu či úpal. Znížená koncentrácia vplyvom tepla môže tiež viesť k rôznym pracovným úrazom pri manipulácii so strojmi a zariadeniami. Na tieto potenciálne nebezpečenstvá by mal majiteľ firmy preventívne myslieť a zamestnancom zabezpečiť optimálne pracovné podmienky.

 

Ak sa v pracovnom procese vyžaduje rovnošata alebo jednotný pracovný odev, mal by byť z dostatočne priedušného a ľahkého materiálu.  Na pracovisku treba zabezpečiť nepretržitý prístup k vode a dodržiavanie pitného režimu. Človek môže pri extrémnych teplotách vypotiť pol litra až tri litre tekutín,  optimálne je v priebehu dňa vypiť 2,5 litra vlažnej nesladenej vody. Aj keď k tomu horúčavy zvádzajú, neodporúča sa pitie veľmi studených nápojov. Aby ich totiž telo mohlo spracovať, na ich ohriatie vydá oveľa viac energie, a to ho paradoxne ešte viac zahreje.

 

Pokiaľ ide o technické riešenie problémov s horúčavami, ako ideálne riešenie sa ponúka inštalácia klimatizácie. Nie je to však lacná záležitosť, najmä, ak má byť v rozľahlej hale naozaj účinná. Optimálne je preto vytvorenie väčšieho počtu samostatných klimatizačných okruhov v jednotlivých častiach haly. Tie sa totiž môžu od seba líšiť – napr. množstvom okien, ktorými preniká slnečné žiarenie, alebo počtom strojov vydávajúcich teplo. Na každý z týchto faktorov je potrebné pri nastavovaní klimatizácie myslieť.

 

Okrem príjemného chladného vzduchu treba myslieť aj na zabezpečenie dostatočnej cirkulácie vzduchu a jeho vlhkosť. Moderná vzduchotechnika už dokáže tieto požiadavky regulovať a nastaviť kombináciu prirodzeného a núteného vetrania. Možno využiť aj tzv. aeráciu – nútené vháňanie vzduchu do haly prostredníctvom nastaviteľných vetracích otvorov v stenách a streche.

 

Významnú úlohu hrá aj samotná konštrukcia haly. Ak konštruktér od začiatku pracuje s  konkrétnymi požiadavkami a účel haly sa nezmenil, je možné v nej vytvoriť chladné prostredie aj bez finančne náročnej klimatizácie. Zateplením strechy a stien budovy minerálnou vatou, penovým polystyrénom alebo kombináciou oboch faktorov možno navyše zabrániť ďalšiemu prenikaniu tepla.