Najzaujímavejšie sochy z ocele

Oceľ nemusí slúžiť len ako stavebný materiál na budovy alebo haly, ako je tomu v spoločnosti Borga. Veľmi často sa s ňou možno stretnúť aj na poli umenia. O tom vás napokon presvedčíme v nasledujúcom zozname najväčších zaujímavostí o oceľových sochách.

1) Socha slobody

Symbol New Yorku, ale aj Spojených štátov, pozná pravdepodobne každé malé dieťa. 46 metrov vysoká socha personifikovanej Slobody, ktorá so vztýčenou pochodňou a s doskami predstavujúcimi vyhlásenia nezávislosti, stojí na Ostrove slobody a víta každého prichádzajúceho návštevníka „Veľkého jablka“.

Nosnú konštrukciu navrhol francúzsky staviteľ Gustave Eiffel, autor nemenej preslávenej Eiffelovej veže v Paríži. Na rozdiel od nej tu však Eiffel použil práve oceľ. Na stavbu konštrukcie bolo použitých skoro 114 ton ocele, na ktorú bolo pripevnených takmer 30 ton medených plátov s hrúbkou 2,5 mm. Išlo o dar francúzskeho ľudu Američanom ku 100. výročiu nezávislosti. Na svojom mieste stojí od roku 1886 a ročne ju navštívi niekoľko miliónov turistov. Zaujímavosťou je, že pôvodne bolo možné navštíviť aj pochodeň sochy, tá je však už od roku 1916 neprístupná.

2) Robotník a kolchozníčka

Súsošie v duchu socialistického realizmu sa malo stať ukážkou veľkosti a usilovnosti Sovietskeho zväzu na svetovej výstave v roku 1937. Na návrh prominentnej sochárky Věry Ignaťjevny Muchinovej bolo dielo zhotovené v priebehu len troch mesiacov a potom odcestovalo rozobrané v 24 vagónoch do francúzskej metropoly. Nie je náhoda, že počas parížskej výstavy bola socha umiestnená priamo oproti pavilónu vtedajšieho nacistického Nemecka. Potom bola socha prevezená späť do Moskvy a vystavená pri Výstavisku úspechov národného hospodárenia.

24,5 metra vysoké a 75 ton vážiace dielo je zhotovené z plátov nerezovej ocele na drevenej konštrukcii. Na svoju dobu bola použitá inovatívna metóda bodového zvárania, vďaka ktorej pôsobí socha akoby bola z jedného kusu ocele. Samotná vyleštená oceľ takisto nebola použitá náhodne. Muchinová plánovala, že odrážajúce sa slnko bude okolo sochy vytvárať žiaru. Veľkým obdivovateľom tejto sochy bol maliar Pablo Picasso.

3) Králik

Ak vyššie zmienené sochy sú impozantné predovšetkým svojou veľkosťou, potom socha Králik od umelca Jeffa Koonsa je impozantná svojou cenou. Polmetrová socha zvieratka z nerezovej ocele bola totiž v roku 2009 vydražená za neuveriteľných 91,1 miliónov dolárov. Ide tak dodnes o najdrahšiu aukciu diela žijúceho umelca.

Koonsova socha je podľa expertov minimalistickou hrou s divákom. Vo vyleštenej oceli sa odráža všetko okolo, samotný králik pritom nemá žiadne tvárové rysy a zostáva tak záhadou. Zaujímavá hra s formou, tvarom aj obsahom sa tak dodnes teší veľkej pozornosti odbornej i laickej verejnosti. Niet preto divu, že sa pre hnuteľné zberateľov stala pomyselným svätým grálom.