NAJVÄČŠIE MÝTY O OCEĽOVÝCH BUDOVÁCH

O budovách z ocele koluje medzi ľuďmi množstvo mýtov a povier. Veľakrát ich šíria tí, ktorí mali zlú skúsenosť s nekvalitnou oceľovou stavbou, alebo ide len o zakorenené predsudky či nesprávne pochopené učivo na hodinách fyziky. Na niektoré z najrozšírenejších mýtov sa teraz zameriame a skúsime zistiť, čo je na nich pravdy.

 

Jedným z najčastejších mýtov, ktoré ľudí najčastejšie odrádzajú od investície do oceľovej stavby, je povera, že priťahujú úder blesku. Je pravdou, že kov je elektrický vodič, zároveň však treba dodať, že prípadný úder blesku sa rovnomerne rozloží pozdĺž strechy a rám ho zvedie k zemi. Všeobecne sa preto odporúča prečkať búrku skôr v oceľovej alebo železobetónovej budove. Podobne možno vyvrátiť aj mýtus o tom, že pri poškodenom elektrickom vedení sa z celej budovy stane nebezpečná zbraň. Oveľa väčšie riziko predstavuje možnosť požiaru zo skratovaného vedenia.

 

Medzi ľuďmi panuje aj názor, že oceľové stavby sú vratké, chatrné a ľahko hrdzavejú. Ak niekto prechádza okolo desiatok rokov starých hospodárskych hál alebo opustených hangárov, pravdepodobne taký pocit o oceľových stavbách získa. Treba si však uvedomiť, že technológia výroby ocele sa počas rokov vyvíja a zdokonaľuje. Väčšina dnešných stavieb je vyrobená z vysoko kvalitnej pozinkovanej ocele, ktorá spĺňa všetky stavebné predpisy. Hrdza je samozrejme problémom každej oceľovej stavby, dá sa jej však ľahko predchádzať pravidelnou údržbou a kontrolou objektu a obnovovaním poškodeného náteru antikoróznou látkou.

 

Najnovšia povera okolo oceľových stavieb sa týka údajného rušenia televízneho signálu, wi-fi alebo mobilných telefónov. Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že oceľ ruší či dokonca odpudzuje elektromagnetické vlny a používanie mobilu či wi-fi je v oceľových budovách ťažké. Nie je to však pravda, závisí to od kvality pokrytia signálom.

 

Ďalší predsudok sa týka vzhľadu oceľových stavieb. Oceľ má mať údajne obmedzené konštrukčné a dizajnérske možnosti, preto vyzerajú všetky oceľové stavby podobne. Opak je pravdou, oceľ je natoľko univerzálnym materiálom, že z nej možno postaviť takmer všetko. Tvary nemusia nevyhnutne pripomínať škatuľu, závisí to od možností a predstáv investora. Pri stavbe možno využívať rôzne povrchy, sklo, tvary strechy aj zakrivené steny, invencii sa medze nekladú.