NAJVÄČŠIE HALY NA SVETE, KTORÉ VYRÁŽAJÚ DYCH
Ak starovek patril pyramídam a chrámom, stredovek katedrálam a palácom, tak moderný vek prial určite oceli a všetkému, čo sa z nej dalo postaviť. Ak sa však domievate, že tými najväčšími stavbami z ocele sú mrakodrapy, ste na omyle. V našom článku vám teraz predstavíme trojicu najväčších oceľových hál, ktoré boli postavené. Nad ich veľkosťou sa skutočne často zastaví dych, čo všetko je človek z ocele schopný postaviť.
1) Boeing Everett Factory, USA
Jedny z najväčších dopravných letúnov na svete sa logicky musia vyrábať v najväčšej továrnej hale na svete. A plocha aj objem tejto budovy sú skutočne impozantné. Objem predstavuje 13 385 378 metrov kubických, rozloha je 399 480 metrov štvorcových. Pre lepšiu predstavu - je to skoro toľko, koľko predstavuje rozloha mestského štátu Vatikán.
V Boeing Everett Factory sa v súčasnej dobe vyrábajú Boeingy typu 747, 767, 777 a 787. Práve kvôli stavbe typu 747 bola celá továreň v roku 1967 postavená, a to na nevyužívaných pozemkoch americkej armády. Na stavbe sa podieľalo takmer 3 000 robotníkov, ktorí počas jedného roku postavili najväčšiu budovu sveta. Za každého počasia. V továrnej hale dnes pracuje okolo 30 000 zamestnancov. Majú k dispozícii niekoľko kaviarní, fitness centrum a rehabilitačné stredisko. Ročne halu navštívi približne 150 000 turistov. Berte to preto ako tip na výlet, ak budete niekedy v blízkosti Seattlu.
2) Jean-Luc Lagardère Plant, Francúzsko
Nie je prekvapením, že aj v druhej najväčšej továrnej hale na svete sa vyrábajú lietadlá. A to tie najväčšie na svete – Airbus A380. Hala pomenovaná po zakladateľovi jedného z najväčších francúzskych konglomerátov sa nachádza v Toulouse na juhozápade Francúzska. Objem budovy je 5,6 miliónov metrov kubických, plocha 122 500 metrov štvorcových. Na jej stavbu bolo spotrebovaných 50 000 ton ocele a slávnostne otvorená bola v roku 2004. Samotná doprava obrovských stavebných súčiastok pre Airbus zo špecializovaných tovární v Nemecku, Španielsku a Veľkej Británii vyžaduje extrémne logistické nasadenie. Dokonca kvôli tomu museli byť vybudované zvláštne vodné a pozemné cesty do Toulouse, kde sa potom všetko zmontuje do konečnej podoby.
3) Aerium, Německo
Osud tejto stavby v blízkosti mestečka Halbe je možno ešte zaujímavejší ako skutočnosť, že s plochou 70 000 metrov štvorcových a objemom 5,2 milióna metrov kubických išlo o najväčšiu budovu sveta. Postavená bola totiž počas 2. svetovej vojny a mala slúžiť ako výcvikové stredisko Luftwafe. Počas studenej vojny ju využívali sovietske vojská ako hangár pre vojenské lietadlá. Po zjednotení Nemecka sa mali v hangári začať vyrábať vzducholode. Plán však po pár rokoch skrachoval a budova začala pustnúť. V roku 2003 ju kúpila korporácia z Malajzie a vybudovala v nej tropický zábavný park, ktorý ročne navštívi okolo 200 tisíc návštevníkov. Hala bola postavená zo 14 000 ton ocele. Len dvere hangáru vážia 600 ton a trvalo 20 minút, než sa otvorili alebo zatvorili. Zaujímavosťou je, že do budovy by sa súčasne vošla stojaca Socha slobody a ležiaca Eifellova veža.