
Modulárna architektúra už nie je iba dočasným riešením. V Córdobe v minulom roku vyrástli dva inovatívne domčeky
V poslednom období získavajú na obľube modulárne výstavby, ktoré už sa dávno nevyužívajú len na prechodné obdobie. Naopak ich ľudia volia aj pre svoje domovy či vidiecke sídla, a to hlavne vďaka rýchlosti procesu, jednoduchej mobilite, ľahkej možnosti demontáže a následného prevozu na iný pozemok. V súčasnosti sa často zdôrazňuje tiež ekologická nenáročnosť tohto typu výstavby.
Korene modulárnej výstavby siahajú až do USA, začiatkom 21. storočia však tento druh architektúry zdomácnel predovšetkým v Nemecku a Holandsku, teda v európskych krajinách s tradíciou kvalitnej architektonickej tvorby. A nie je divu, že sa stal takým obľúbeným, jeho hlavná sila je totiž v jednoduchosti: jednotlivé stavebné moduly sa vyrobia ako rozmerovo koordinované bunky, vybavia sa podľa priania zákazníka a odvezú na pozemok, kde sa pomerne rýchlo zložia.
V dnešnej dobe je vďaka novým technológiám a inováciám možné bunky rôznorodo vybaviť, využiť kvalitné materiály, vyhrať sa s interiérom aj vonkajším priestorom. Vďaka tomu sú modulárne stavby schopné konkurovať klasickému staviteľstvu. Moduly sa tak už úplne bežne využívajú napríklad na stavbu materských škôl, domovov pre seniorov, športových areálov, internátov, žiadnou výnimkou nie sú ani rodinné domy alebo rekreačné objekty.
Príkladom môže byť projekt z argentínskeho ateliéru Set Ideas, podľa ktorého v minulom roku vznikli dva malé domčeky, ktorých cieľom je ponúknuť kvalitné obytné priestory na veľmi malom priestore. Tieto malé čierne domčeky sa nachádzajú v španielskej Córdobe a zaberajú rozlohu iba 40 m2. Každá z obdĺžnikových budov má vo svojej fasáde z vlnitého plechu otvory na posuvné dvere, ktoré sa otvárajú do hlavného obytného priestoru.
Spálňa sa nachádza na jednom konci priestoru a je umiestnená za úložnou stenou, ktorá jej poskytuje určité súkromie. Na druhý koniec architekti zaradili kúpeľňu a kuchyňu. Zvyšok priestoru je vyhradený obývacej izbe, do ktorej sa vojde pohovka či jedálenský stôl. Interiéry sú obložené preglejkou, ktorá im dodáva príjemnú atmosféru. Vzhľadom na malé rozmery je možné miestnosti vykurovať kachľami na drevo.
V projekte sa rovnako ako pri ostatných modulárnych objektoch kladie dôraz na minimalizmus a efektívnosť. Bežne sa využívajú dostupné zdroje tak, aby sa s menším počtom prvkov dosiahlo kvalitné bývanie.
Pre zovňajšok španielskych domčekov je celkom zásadným materiálom oceľ, ktorá tvorí celý rám panelov. Práve z ocele je možné navrhnúť montované haly a ďalšie objekty, ako to robí napríklad firma Borga, ktorá sa v tomto odvetví snaží nasledovať svetové trendy a nezostávať v modulárnej architektúre pozadu. Ako je totiž vidieť, tento druh jednoduchej výstavby je budúcnosťou rýchlej architektúry.