
Kultúrne centrum Pompidou: stavba „naruby“ s oceľovou konštrukciou s hmotnosťou pätnásťtisíc ton
Kultúrne centrum moderného umenia Pompidou v Paríži, ktoré pripomína srdce napájané tepnami v jasných základných farbách, je atraktívnym cieľom mnohých turistov. Objekt je prvou výraznejšou ukážkou budovy, ktorá je „naruby“. Jej oceľový konštrukčný systém vrátane rozvodov bol totiž vystavaný na vonkajšej strane stavby.
Túto architektonickú zaujímavosť je možné navštíviť v štvrtom okrese francúzskej metropoly neďaleko bývalej tržnice Halles. Hoci sa v nej vystavuje súčasné umenie, vybudovanie centra siaha až do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Ako už názov napovedá, vzniklo na popud francúzskeho prezidenta Georgesa Pompidoua, ktorý chcel, aby bolo prístupné čo najväčšiemu počtu ľudí.
Medzinárodnej architektonickej súťaže sa vtedy zúčastnilo okolo 700 architektov z 50 krajín sveta. Nakoniec zvíťazil návrh od britsko-talianskej dvojice architektov, ktorú tvorili Richard Rogers a Renzo Piano. Postupom času sa zaujímavá budova stala jednou z hlavných parížskych atrakcií.
Obrys bol navrhnutý tak, aby pripomínal veľkú stavebnú hračku. Prvky sa opakujú, sú vzájomne prepojené a zapadajú do seba, aby vytvorili pravidelný kovový mechanizmus. Budova má sedem podlaží s dĺžkou 166 metrov, šírkou 60 metrov a výškou 42 metrov. Úplne zásadným materiálom je oceľ, ktorá tvorí nosnú konštrukciu s hmotnosťou pätnásťtisíc ton.
Autori projektu sa rozhodli túto konštrukciu vysunúť na vonkajšiu fasádu, čo vytvára akýsi dojem „zabudnutého lešenia“. Práve vďaka tomuto prvku má budova netradičný vzhľad. Vďaka nemu budova láka mnohých turistov, toto usporiadanie má však aj ďalšiu výhodu: celý vnútrajšok objektu je voľný, priestorný, bez pilierov a opôr.
Komunikácie a rozvody sú totiž vedené vonku budovy rôznofarebne odlíšeným potrubím. Farebnosť nie je náhodná, označenie rozlišuje jednotlivé funkcie. Modré zaisťuje klimatizáciu, zelené slúži vodným okruhom, žlté dodáva elektrinu a červené je určené na pohyb osôb, teda je vyplnené eskalátormi a výťahmi.
Centrum Pompidou vlastní vláda a dotuje ministerstvo kultúry. A práve okolo kultúry prebieha program vnútri budovy, ktorý je možné navštíviť. Je možné v ňom nájsť najmä novodobé umenie, knižnice, konferenčné sály či stredisko výskumu modernej hudby. Stavba teda zostáva žijúca a po viac než tridsiatich rokoch je stále hojne navštevovaná.