Kostoly ako montované haly: Prečo sú tak obľúbené

Montované stavby z ocele zažívajú v súčasnosti boom. Už dávno sa z oceľových prefabrikátov nestavajú len priemyselné výrobné a skladovacie haly, v uplynulých rokoch sa stretávame s rozmachom stavieb na najrôznejšie účely – od bývania, cez šport po, verte alebo nie, kostoly. Prečo je v zahraničí stavba montovaných kostolov z ocele na vzostupe a čím predbehnú oceľové montované kostoly tradičné murované stavby zasvätené Bohu? Prečítajte si v nasledujúcom článku.

Montované kostoly sú obľúbené predovšetkým na amerických kontinentoch. U nás v strednej Európe nám môže myšlienka stavby montovaného kostola z ocele pripadať zvláštna. Rozdielnosť kultúr sa tu prejavuje nielen v historických súvislostiach – keď sa u nás stavali sakrálne stavby vo veľkom, po amerických stepiach sa preháňali Indiáni – ale aj religionistických zvyklostiach – kým európsky priemer kresťanských veriacich je 76,2 % (pre predstavu ČR 34 % kresťanov, Slovensko 80 %, Švédsko 65 % a Rakúsko 67,3 %), napríklad v Latinskej Amerike sa ku kresťanskému náboženstvu hlásí 90 % obyvateľstva.

 

Prečo montovaný kostol? Dôvod číslo jedna je cena

Oceľové prefabrikáty nie sú sami o sebe nijak závratne lacnejšie, než tradičné stavebné materiály, akými je betón, drevo alebo tehly. Ich hlavné výhody, ktoré majú želaný pozitívny dopad na cenu celej stavby, sú ale inde. Samotná stavba je mnohonásobne rýchlejšia ako stavba tradičnej murovanej budovy. Developeri tak ušetria náklady za personál a prenájom strojov a môžu si tak dovoliť znížiť cenu.

 

Keď pribudne počet veriacich, je montovaná prístavba často jediným riešením

Nielen novo postavené kostoly, ale aj tie, ktoré je potrebné rekonštruovať alebo rozšíriť, často siahajú k montovanému riešeniu konštrukcie. Pristavať k malému dedinskému kostolíku na rozšírenie priestorov oceľovú montovanú halu? V Európe opäť nemysliteľná záležitosť, to by nás pamiatkari hnali. V Amerike ale pomerne bežná prax. Montovaná prístavba je skvelou voľbou na rozšírenie kapacity kostola – ak by farnosť pristúpila k riešeniu tradičnou prístavbou, mohol by miestny farár slúžiť omše pod holým nebom ešte nejaký ten piatok. Farnosti na vidieku často na klasickú stavbu nezoženú dostatok prostriedkov. Tie väčšinou pochádzajú zo skromných darov miestnej komunity a montovaná hala v tvare kostola je pre nich často jediným riešením, ktoré si môžu dovoliť.

 

Z núdze cnosť alebo keď sa z montovanej haly stáva architektonický skvost

Ekonomické stavy montovaných kostolov sme si objasnili. Sú ale miesta, kde sa montované stavby z ocele postupom času stali doslova charakteristickými pre tamojšiu architektúru. Jedným takým miestom je Island. Traduje sa, že pred mnoho rokmi bol ostrov bohato zalesnený a poskytoval svojim obyvateľom dostatok stavebného materiálu. Lenže potom Vikingovia v túžbe objavovať a dobýjať cudzie krajiny za morom všetky stromy vysekali a postavili z nich lode. Ostrov sa z nedostatku stromov nespamätal dodnes a jeho súčasným obyvateľom (a ich predkom) neostalo nič iné, než sa poobhliadnuť po iných stavebných materiáloch – napríklad po oceli.

V súčasnosti je Island modulárnymi stavbami posiaty a za tie roky, čo sa na ostrove montované stavby stavajú, posunuli Islanďania modulárnu architektúru na vyššiu umeleckú úroveň. Posúďte sami.