Hromady snehu na strechách: Preventívne opatrenia pre montované haly

Hromady snehu a ľadu na strechách oceľových hál sa v zime stávajú výzvou pre väčšinu prevádzkovateľov a majiteľov objektov. U hál s rovnými strechami predstavuje ťažký mokrý sneh riziko preborenia strechy, u naklonených striech zasa hrozia snehové zosuvy. Aké preventívne opatrenia môžete aplikovať na vašej montvanej hale, aby vám zima nepridávala vrásky? Prečítajte si v nasledujúcom článku.

 

Protisnehové zábrany a rozrážače pre šikmé strechy

Ťažký mokrý sneh dokáže vyprodukovať obrovské množstvo energie. Lavíny snehu tak súčasne s hlasným zvukom kĺzajú zo strechy a môžu spôsobiť zásadné škody. Je preto nutné, obzvlášť v období odmäku, sneh zo strechy manuálne odstraňovať tak, aby sa tam nenahromadil do obrovskej nekontrolovateľnej masy.

Systémy protisnehových zábran a rozrážačov dokážu účinne znížiť riziko zo strechy padajúceho snehu. Mali by byť súčasťou projektovej dokumentácie každej haly. Ak sa na tieto opatrenia v priebehu príprav stavby zabudlo, dajú sa, samozrejme, inštalovať aj kedykoľvek neskôr. Prevádzkovateľom a majiteľom hál dokážu ušetriť prácu aj peniaze. Ako?

Ak opomenieme možné následky, ktoré padajúci sneh zo strechy môže spôsobiť v okolí haly (zranenie osôb, pád na majetok a jeho následné poničenie), najčastejšie podobný incident „odnesú“ odkvapy. Tie, ak nie sú inštalované pod strechou (podvesené), sneh pri zosuve zdevastuje. Tzv. snehové rozrážače zaistia rozdelenie snehovej masy na menšie kusy a inštalované snehové zábrany ich udržia na streche, kým sa sneh neroztopí. Investícia do takého riešenia je minimálna v porovnaní s tým, aké škody môže padajúci sneh napáchať.

 

Ťažký mokrý sneh na rovnej streche oceľovej haly

Ešte omnoho fatálnejšie následky môže zanechať sneh nahromadený na rovných strechách. Oveľa zásadnejšie ako obrovské škody na majetku spôsobené prepadnutím strechy pod ťarchou mokrého snehu, sú ujmy na ľudskom zdraví, ktoré každý rok podobné tragédie spôsobujú.

U rovných a mierne naklonených striech protisnehové zábrany a rozrážače nepomáhajú, preventívnymi opatreniami sú pravidelná údržba a odhŕňanie snehu a vhodne zvolený materiál strechy. Ľahké strešné konštrukcie sú na preborenie pod ťarchou snehu náchylnejšie, naopak, vysoko odolné plechové strechy, napríklad z trapézového plechu, znesú oveľa väčšie zaťaženie.

Vďaka portálu snihnastrese.cz si môžete v mape snehových oblastí zistiť, aké je priemerné zaťaženie strechy snehom v lokalite, v ktorej plánujete postaviť halu. Na základe týchto informácií  projektant navrhne riešenie pre strechu vašej haly. Ak už hala stojí a nie ste si istí, že strešná krytina unesie nápor snehovej nádielky, môžete si na tomto portáli podľa návodu spočítať, či strecha vašej haly vydrží.

So strechou vašej haly si vieme poradiť!

Uvažujete o rekonštrukcii strechy, alebo potrebujete poradiť so stavbou haly, či ju celú realizovať? Obráťte sa na nás. Novej alebo starej streche ponúkame množstvo premyslených strešných doplnkov od bezpečnostných riešení, cez presvetlenie striech až po odkvapový systém. Neváhajte nás kontaktovať.