História chovu dobytku: Od pastierstva k modernému kravínu

WP_20170411_012

Korene chovu dobytku siahajú tisícky rokov pred začiatok nášho letopočtu. Od tej doby prešlo toto odvetvie značným vývojom a dodnes patrí medzi základné piliere poľnohospodárstva. Zoznámte sa s vynálezmi a pokrokom, ktoré do chovu dobytka vniesli jednotlivé etapy histórie.

Pastierstvo bolo populárne až do stredoveku

V prehistorických dobách sa ľudia živili lovom divokým zvierat, teda aj dobytku v mnohých podobách. Najstaršie nástenné maľby v jaskyniach, napríklad v Lascaux vo Francúzsku, zobrazujú lov zubrov, predchodcov dnes domestikovaného dobytku. Probližne 8 tisíc rokov pred naším letopočtom si začali ľudia dobytok krotiť. Domestikácia vtedy prebiehala dvomi spôsobmi. V Európe sa choval tur domáci, v juhovýchodnej Ázii zasa plemeno dobytku zebu.

Prvý domestikovaný dobytok sa choval na pasienkoch. Pastierstvo tak patrí medzi jedno z najstarších povolaní. Jeho korene siahajú do 5. tisícročia pred naším letopočtom. V prípade dobytku sa pastierstvo ako hlavná chovateľská metóda držalo na špici až do stredoveku. V ojedinelejších prípadoch a špecifických podmienkach sa dobytok choval vonku až do prvej svetovej vojny. Niektoré poľnohospodárske družstvá zamerané na alternatívny chov a biopoľnohospodárstvo v ňom dokonca pokračujú dodnes.

Od 17. storočia došlo ku kríženiu a šľachteniu plemien

Spočiatku sa dobytok choval kočovným spôsobom. Po tom, ako sa ľudia naučili obrábať pôdu, hospodárske zvieratá presunuli do ohrád a neskôr do chlievov. V novoveku sa roľníci začali sústrediť na väčšiu efektivitu chovu. 17. storočie sa nieslo v znamení snahy chovať plemená s vyšším úžitkom, a preto sa na európske šľachtické veľkostatky začal dovážať dobytok z alpských oblastí Bavorska, Švajčiarska a Holandska.

Tieto plemená však boli veľmi náročné na podmienky výživy a prostredie, a tak postupne dochádzalo ku kríženiu s bežnými domácimi plemenami. Ku kríženiu a šľachteniu sa v najväčšej miere pristupovalo hlavne v 19. storočí. V tej dobe sa totiž v Európe výrazne zvýšil počet obyvateľov, čo zvýšilo aj dopyt po potravinách a živočíšnych produktoch.

Industrializácia priniesla do poľnohospodárstva nové chovateľské postupy a moderné kravíny

O storočie neskôr nastala industrializácia poľnohospodárstva. Chovy sa rozširovali, začali sa zavádzať nové chemické a genetické technológie. Prevádzky sa mechanizovali. Po 2. svetovej vojne a komunistickom prevrate vznikali jednotné roľnícke družstvá, takzvané JRD, ktorým predchádzala kolektivizácia súkromných podnikov na štátne. Prax JRD u nás skončila po zániku socializmu. Po roku 1989 dochádzalo k modernizácii chovu dobytku, kedy sa síce znižovali stavy, no začala sa zvyšovať dojivosť mlieka. Toto obdobie je charakteristické vznikom typických poľnohospodárskych stavieb, ktoré mali podlhovastý pôdorys a boli murované.

Stavebnou a technologickou inováciou prechádza chov dobytku dodnes. Dobytok sa čoraz častejšie chová v moderných kravínoch, ktoré už netvoria masívne murované budovy, ale montované oceľové haly. Tie sú vybavené vyspelou poľnohospodárskou technológiou, napríklad hydraulickými mostami na kŕmenie či zastieľacími zariadeniami, vďaka ktorým sa zvyšuje úroveň aj konkurencieschopnosť poľnohospodárskej výroby. Chovy sú tak dnes pohodlnejšie, efektívnejšie a zvieratá žijú vo väčšej pohode.