
Ekologické riešenia pre priemyselné budovy: Zelené strechy alebo prírodné nádrže
Mnohé riešenia zachytenia dažďovej vody pri priemyselných budovách sú nielen šetrné k životnému prostrediu, ale môžu ušetriť náklady na prevádzku. Výhody prinášajú napríklad retenčné nádrže, priepustné dlažby, oddelená kanalizácia aj zelené strechy.
Na zadržiavanie vody v okolí priemyselných budov existuje niekoľko možností. Prvou z nich je retenčná nádrž, čo je prírodná nádrž, ktorá spomaľuje odtok vody a znižuje tak riziko záplav. Systémy retenčných nádrží patria k tým najpoužívanejším. Okrem spomínaných výhod sú efektívne najmä preto, že zadržujú veľké množstvo vody a je možné ich inštalovať flexibilnými spôsobmi. Navyše majú dlhú životnosť.
Okrem retenčných nádrží sa môže pri priemyselnej budove inštalovať tiež vsakovacie zariadenie, ktoré pomáha vode vstrebať sa do pôdy, a tým tiež znižuje riziko povodní. Medzi ďalšie možnosti patrí priepustná dlažba alebo trávniky, čo sú takzvané dažďové záhrady určené špeciálne na zachytávanie dažďovej vody.
Riešením môže byť tiež použitie oddelenej kanalizácie, ktorá umožňuje izolované zachytávanie dažďovej vody, čím vzniká možnosť jej opätovného využitia. Rôzne spôsoby využitia zachytávanej dažďovej vody potom môžu značne znížiť náklady na prevádzku budovy či zásobovanie vodou.
Zelené strechy sú ďalším funkčným riešením na zadržiavanie dažďovej vody. Nielen že absorbujú vodu a zvyšujú diverzitu, pomáhajú navyše k zlepšeniu izolácie budovy a majú veľký prínos pre životné prostredie. Je možné ich inštalovať na rôzne typy stavieb vrátane priemyselných budov či oceľových hál. Širokú ponuku konštrukcií aj oceľových hál poskytuje napríklad spoločnosť Borga, ktorá má vo svojom odbore dlhoročné skúsenosti.
Rastliny na zelených strechách zachytávajú okrem vody tiež prach a škodlivé látky z ovzdušia, čím prispievajú k zlepšeniu kvality vzduchu. Hlavnou výhodou je však pohltenie dažďovej vody, vďaka ktorej sa zabraňuje povodniam rovnako ako pri predchádzajúcich riešeniach.
Vzhľadom na to, že sa povedomie o udržateľnosti aj ochrane životného prostredia v posledných rokoch stále zvyšuje, stavebné projekty zahŕňajú širokú škálu možností udržateľného hospodárenia s vodou.