Dostatok svetla, priestoru – a výbeh k tomu. Zariaďte stajňu tak, aby vaše kone netrpeli!

jizdarna_predbor6r-1200x660
História systematického chovu koní na Slovensku a okolitých krajinách siaha do raného stredoveku. Mohutné zvieratá naši predkovia využívali k prácam na poli, neskôr na stavbu hradov a katedrál. Ich ustajnenie prechádzalo v priebehu storočí vývojom; jednoduché ohrady nahradili primitívne koniarne, tie vystriedali moderné stajne.

 

Na Slovensku a v okolitých krajinách sa dnes chovajú stovky tisíc koní. Výkon zvierat na závodoch alebo pri hipoterapii vo veľkej miere závisí na ich spokojnosti. Tú ovplyvňujú hlavne stajne – priestory, v ktorých zvieratá trávia väčšinu svojho života.

 

Ustajnenie koní nepodceňte

Prevedenie žrebčínov sa od ustajnenia ostatných hospodárskych zvierat líši. Najvýraznejším rozdielom je nutnosť dostatočne priestorného výbehu alebo jazdiarne. Pohyb je pre kone dôležitou súčasťou života – napomáha socializácii zvierat, je dôležitý na ich trávenie a zdravie.

V stajniach pre každé zviera vybudujte vlastný box s rozmermi aspoň 3x4 metra a výške minimálne 3,2 metra. Nevyhnutnosťou je naklonená podlaha kójí vybavená žľabom – najmä kvôli zaistení náležitej hygieny a odvodu telesných výmeškov. V boxe nesmie chýbať ani kvalitná podstielka, ideálne zo slamy.

Súčasťou prístavku sú aj zariadenia na utíšenie hladu a smädu. Žľab na kŕmnu zmes inštalujte do výšky 0,65 až 1 metra (podľa telesných dispozícií ustajneného zvieraťa). Pri výbere napájadla siahnite po prístroji s automatickou reguláciou plnenia; počas chladnejších dní vypije kôň asi 25 litrov vody, v letných mesiacoch ale aj viac ako dvojnásobok.

Potrebu pohybovej aktivity rieši nadväzujúci výber, obľúbené je aj napojenie stajní na jazdiarne.

 

Zaistite riadne podmienky

Podmienky v stajni by mali aspoň čiastočne zodpovedať podnebiu stredoázijských stepí, domovine predkov dnešného koňa. V chovateľskej praxi to znamená udržiavanie teploty v rozmedzí 12 až 14 stupňov Celzia. Vlhkosť by nemala prekročiť 80 % (hrozí prehriatie zvierat) alebo sa znížiť pod 60 % (dochádza k vysušeniu slizníc).

Pre psychickú pohodu zvierat je dôležitý dostatok svetla, najlepšie slnečného. Podľa odborníkov by na každých 15 m2 stajne mala pripadať okenná plocha s rozlohou jedného metra štvorcového. Vhodnejšie sú plastové okná. V porovnaní so sklenenými lepšie izolujú a v prípade ich rozbitia nehrozí poranenie zvierat ostrými črepmi.

Rýchle nastavenie vhodných podmienok dovoľujú montované ustajnenia. V porovnaní s tehlovými stajňami sú lacnejšie, ľahká je aj inštalácia regulačných zariadení (teplometov, ventilácie). Izolované steny vydržia vyvádzanie zvierat a potrebný počet boxov rýchlo znížite či navýšite – ako bude v aktuálnej situácii potreba.