Čisté prostredie chráni zdravie zamestnancov a podporuje dobrú firemnú kultúru

Jar je ročné obdobie, ktoré si tradične spájame s upratovaním. Pokiaľ vo svojich priemyselných halách dlhodobo bojujete s prevádzkovým neporiadkom, je práve teraz ideálny čas venovať upratovaniu zvýšenú pozornosť. Ak máte v rovnakej budove umiestnené aj kancelárie, najskôr sa vám do nich vďaka slabnúcej pandémii koronavírusu začne vracať viac pracovníkov po home office. Čistým prostredím ochránite nielen zdravie svojich zamestnancov, ale podporíte aj ich produktivitu a spokojnosť. Na čo sa zamerať?  

  1. Prach, plesne

Jednou z výhod oceľových hál je fakt, že sú menej náchylné k vzniku plesní ako napríklad murované budovy. To ale neznamená, že sa vám na pracoviskách pleseň objaviť nemôže – napríklad na nábytku alebo v nevynášaných košoch. Spoločne s prachom vytvárajú plesne nebezpečnú kombináciu, ktorá môže ohrozovať predovšetkým respiračné zdravie vašich zamestnancov. A o to je nutné sa v dnešnej koronavírusovej dobe viac starať. Dbajte teda na to, aby bol prach pravidelne vytieraný či aby v kanceláriách i na ďalších pracoviskách neležali haldy predmetov, na ktoré by mohol priľnúť. Riziko plesní potom eliminujete dobrou reguláciou vlhkosti a tepla, ale aj správnym rozmiestnením nábytku ďalej od vlhších miest.  

  1. Neporiadok a zaplnené pracoviská

Pri práci je často ťažké udržať napríklad kancelársky stôl prázdny a organizovaný. Pracovná plocha zavalená vecami však nielen prispieva k plytvaniu času (trvá dlhšie, než zamestnanci nájdu potrebný formulár, nástroj a podobne), ale môže negatívne ovplyvniť aj psychiku pracovníkov, najmä ich sústredenie. Dbajte teda na to, aby si zamestnanci svoje pracovisko v priebehu i po skončení práce upratovali a udržiavali ho organizované. Pomôcť im v tom môžete poskytnutím dostatočných skladovacích priestorov – skriniek, zakladačov, krabíc a podobne.  

  1. Čisté prostredie podporuje dobrú firemnú kultúru

Ľudia sa v špinavom prostredí necítia dobre. Zápach, škvrny, mastnota, výhľad na haraburdu či preplnené koše negatívne pôsobia na ich náladu a spokojnosť. Niektorým môže také prostredie vadiť natoľko, že sa radšej rozhodnú dať výpoveď. Naopak čisté, udržiavané a organizované prostredie vzbudzuje dojem profesionality a kvality a podporuje rešpekt zamestnancov k pracovisku, vďaka čomu sa napríklad budú správať ohľaduplnejšie k pracovnému vybaveniu a budú celkovo viac hrdí na svoju prácu.