Chorvátska stavba storočia: Základom Pelješackého mosta je oceľ, zaisťuje vysokú odolnosť
Oceľové mosty vynikajú nielen dôležitosťou pre dopravu, ale často aj úchvatným dizajnom. Príkladom je chorvátsky Pelješacký most. Pre Chorvátov dlho očakávaná spojka medzi južným polostrovom Pelješac, kam v lete mieria tisíce turistov, a zvyškom krajiny. Jeho dizajn spája estetiku s funkčnosťou, a to práve vďaka využitiu ocele.
Pre konštrukciu mosta na polostrov Pelješac bola zvolená oceľ. Práve tá ponúka výnimočné vlastnosti, ktoré sú pre mostné konštrukcie kľúčové. Zaisťuje pevnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Pre túto chorvátsku oblasť sú typické časté vetry a búrky. Preto bola stavba navrhnutá tak, aby dokázala odolať vetru s rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu. Oceľová konštrukcia zaisťuje zároveň dlhú životnosť tejto stavby a minimalizáciu údržby.
Pelješacký most upútal pozornosť verejnosti aj svojím moderným a elegantným dizajnom, ktorý zohľadňuje okolitú krajinu. Radí sa medzi najdlhšie zavesené mosty v Európe. Na dĺžku meria 2,4 kilometra a výška dosahuje 55 metrov. Ide tak o významný počin. Konštrukcia je špecifická aj šiestimi pylónmi, ktoré mostu dodávajú vzdušný vzhľad, ktorý zapadá do prostredia prímorskej lokality. Túto estetickú funkciu zaisťuje práve oceľ, ktorá je svojím dizajnom veľmi minimalistická a navyše doplnená o elegantnú lesklú povrchovú úpravu.
Výstavba tohto mosta bola pre Chorvátsko zásadnou udalosťou. Prináša novú úroveň efektívnej dostupnosti. Predtým museli najmä turisti, ktorí na tento polostrov mieria na dovolenku, prechádzať cez časť Bosny a Hercegoviny. Práve hraničné kontroly celú cestu ešte viac predlžovali. Most, ktorý preklenuje Jadranské more, celú cestu urýchľuje. Prepojenie medzi Pelješacom a pevninskou časťou krajiny podporuje ekonomický rast regiónu. Lepšia dostupnosť na polostrov a priľahlú oblasť Dubrovníka do lokality priláka viac turistov.