Čaká nás ďalší suchý a horúci rok? Adaptujte svoju priemyselnú halu na meniace sa klimatické podmienky

Klimatické podmienky sa u nás za posledné roky premenili. Veď koľko posledných Vianoc sme na väčšine nášho územia prežili na blate? Mierne zimy s menším množstvom snehu horšie nasycujú krajinu vodou, ktorá sa potom ďalej stráca počas suchých a horúcich liet. Práve sucho a horúco predovšetkým v mestskej zástavbe a jej okolí nás trápia najviac. Že je teraz v zime túto tému trochu predčasné rozoberať? Práve naopak. Veď kedy už len začať premýšľať, ako pre nadchádzajúci rok adaptovať svoju oceľovú halu a jej okolie na meniace sa klimatické pomery?

Zateplenie pomôže aj proti horúčave

V posledných rokoch nás trápia veľmi horúce letá. Pri výstavbe komerčných aj súkromných objektov sa tak zvyšuje význam kvalitnej izolácie. Zateplenie budov sa zvyčajne skloňuje v súvislosti s úsporami energie a ochranou proti chladu, dobrá izolácia však chráni aj proti prehrievaniu interiéru. Pri oceľových montovaných halách je zateplenie osobitne dôležité, pretože kov sa zahrieva viac než betón či drevo.

Zelené strechy a fasády znížia okolitú teplotu o desiatky stupňov

O zelených strechách ste už iste počuli. Pokiaľ ju ešte na svojej oceľovej hale nemáte, je ideálna príležitosť naplánovať si jej realizáciu. Využitie zelených striech stúpa a stávajú sa čoraz dostupnejšími. Strecha osadená zeleňou nielen pôsobí veľmi esteticky a zvyšuje podiel zelene v mestskom priestore, ale predovšetkým sa dokáže postarať o naozaj výrazné ochladenie budovy i jej okolia, a to často až o desiatky stupňov. Počas dažďov zachytáva vodu, ktorej bráni, aby hneď odtiekla do kanalizácie a naopak ju postupne odparuje, čím zvyšuje vlhkosť okolitého vzduchu. Okrem toho na seba viaže prach a toxické častice. Podobne ako zelená strecha funguje aj zelená fasáda, pre ešte väčší prínos teda možno oboje skombinovať.

Zatrávnené okolie je estetické a pomáha vsakovaniu vody

Ako už bolo naznačené, zelená strecha a zelená fasáda pomôžu nielen ochladiť mikroklímu v hale a jej okolí, ale tiež pozitívne pôsobia na hospodárenie s vodou, čo je v súčasnosti veľmi aktuálne. Mestská zástavba plná asfaltu a betónu nie je na vsakovanie vody do pôdy ideálna. Podiel spevnených plôch v okolí haly by mal teda klesnúť v prospech tých lepšie nasiakavých. Dobrou voľbou sú trávniky, pri nich však musíte do budúcna počítať s údržbou. Nakrátko pokosená tráva v suchšom a teplejšom mestskom prostredí často usychá, preto sa odporúča vzorné anglické trávniky vymeniť za vyššie porasty ideálne kombinované s plochami umelej lúky. Ak máte dostatok priestoru, zasaďte v okolí haly aj stromy a kríky, ktoré poskytnú tieň a zároveň poslúžia aj ako prírodné protihlukové zábrany.

Zrážkovú vodu možno pomerne dobre využívať

Ak je váš priemyselný objekt rozsiahly a má veľké plochy striech a spevnených plôch, oplatí sa popremýšľať tiež nad investíciou do akumulačnej alebo retenčnej nádrže na dažďovú vodu. Tú potom môžete nechať vsiaknuť do okolia, alebo ju využiť pri prevádzke, čím ušetríte náklady za vodu. Najčastejšie sa zadržaná dažďová voda používa na zalievanie zelene, po úprave ju však možno použiť aj vnútri haly hoci na splachovanie WC.