Bariéry na Temži - oceľová ochrana Londýna

Na prelome januára a februára roku 1953 spôsobila kombinácia vysokého prílivu, poklesu tlaku a vetra o sile orkánu doposiaľ nepoznanú prírodnú katastrofu. Následné zdvihnutie hladiny Severného mora prekonalo ochranné hrádze a spôsobilo rozsiahle povodne v Holandsku. Zahynulo pri nich vyše 1800 ľudí a obrovské boli aj škody na majetku. Pohroma sa však nevyhla ani ďalším štátom, ktoré Severné more obmýva – Belgicku, Škótsku a tiež Anglicku, kde bolo zabitých vyše 300 ľudí. Potopilo sa tiež veľa rybárskych aj výletných lodí.

Holandská aj britská vláda sa po týchto udalostiach rozhodla pre posilnenie ochranných hrádzí, aby sa niečo podobné už nikdy neopakovalo. Preto bolo rozhodnuté o výstavbe bariérového systému na rieke Temži, ktorý mal ochrániť britskú metropolu Londýn. Akonáhle totiž v Severnom mori dôjde k búrke, hladina Temže sa rýchlo dvíha.

[caption id="attachment_1080" align="alignnone" width="400"] Pohled na bariéry[/caption]

S výstavbou sa začalo až v roku 1974, celý projekt bol dokončený v roku 1984 a stál na svoju dobu neuveriteľných 500 miliónov libier. Od tej doby sú však obyvatelia tejto svetovej metropoly v pokoji, pokiaľ ide o nebezpečenstvo povodní.

Bariéry merajú na dĺžku 520 metrov, na výšku potom 32 metrov. Dômyselný mechanizmus funguje na princípe pilierov a desiatich pohyblivých oceľových brán, ktoré sa prispôsobujú aktuálnej situácii na rieke. Akonáhle je detekované dvíhanie hladiny, brány sa v priebehu 30 minút zdvihnú a vytvoria tak priehradu, ktorá ochráni všetko za ňou.

Ak je rieka pokojná, brány spočívajú na riečnom dne. Každá oceľová brána váži okolo 3 300 ton. Skutočnosť, že brány zvládajú extrémne namáhanie a podmienky, je potom ďalším dôkazom využitia ocele v stavebníctve.

Bariéra bola v minulosti aktivvaná zhruba štyrikrát za rok, v posledných rokoch však počet aktivácií narastá, v priemere sa musí zdvihnúť deväťkrát do roka. Na vine je najmä globálna zmena klímy, ktorá má za následok zdvíhanie hladín morí a premenlivé počasie, a teda aj častejšie nebezpečenstvo povodní.