Atomium - malo vydržať len pár mesiacov, stojí už 62 rokov

Bruselská Svetová výstava v roku 1958 bola prvá, ktorá sa uskutočnila po druhej svetovej vojne. Jednotlivé štáty tak chceli ukázať, kam sa od krvavého konfliktu posunuli a ako prekvitá ich blahobyt. Vystavovalo tu viac ako 40 národov a cez 40 miliónov návštevníkov si mohlo od apríla do októbra prehliadnuť množstvo zaujímavých výstav a exponátov v netradičných pavilónoch.

Symbolom bruselského Expa sa pritom neprekvapivo stala práve oceľová stavba – Atomium. Má zobrazovať základné bunky kryštálovej mriežky železa – len zväčšené 165 miliardkrát. Atomium navrhol inžinier André Waterkeyn a architekti André a Jean Polakoví. Stavba dosahuje v najvyššom bode výšku 102 metrov, stabilita je zaistená tromi masívnymi stĺpmi, ktoré „atóm“ kotvia k zemi.

Celá stavba bola pojatá ako ukážka zručností belgických návrhárov a staviteľov. Išlo tiež o symbol obdivu k atómovému veku, ako sú niekedy 50. roky pomenovávané. Stavba je tvorená deviatimi veľkými guľami s priemerom 18 metrov, ktoré sú usporiadané do tvaru kocky o hrane 29 metrov. Jednotlivé gule sú potom spojené dvadsiatimi chodbami, ktoré sú dlhé 23 metrov a majú priemer 3,3 metrov. Atomium celkovo nie je žiadny drobček, ani čo sa týka hmotnosti – váži 2 400 ton.

Kostra bola konštruovaná z nehrdzavejúcej ocele, samotný plášť potom z hliníkových plátov. Vzhľadom k tomu, že sa nepredpokladala životnosť dlhšia ako pár mesiacov, bruselský symbol začal po desiatkach rokov užívania chátrať. V roku 2004 bolo preto Atomium uzavreté a nasledujúce dva roky prebiehala nákladná renovácia. Zašlé hliníkové pláty boli nahradené odolnejšími oceľovými. Opravy vyšli celkom na 26 miliónov eur – časť prostriedkov išla pritom z predaja starých hliníkových plátov. Ľudia si ich mohli zakúpiť ako netradičný suvenír. Atomium dnes slúži ako múzeum a výstavné priestory, v najvyššie položenej „guli“ je umiestnená reštaurácia ponúkajúca panoramatický